↪ Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tamamlamaya ömrünün yetmediği, yazarın yaklaşık dört bin sayfalık

↪ Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tamamlamaya ömrünün yetmediği, yazarın yaklaşık dört bin sayfalık evrakı arasından Güler Güven tarafından (bir kuyumcu titizliğiyle) çıkartılmış son romanı; Aydaki Kadın.
.
.
.↪ “Aydaki Kadın, Huzur’un bittiği yerden başlar; birçok açıdan da Huzur’un devamı gibidir. Huzur bir rüyanın romanıysa, aydaki kadın bir uyanışın romanıdır.” şeklinde özetler Nurdan Gürbilek bu romanı. .
.
.↪ 24 saatin hikâyesi yayılıyor romana, önceki romanlardaki gibi zamanın parçalanması eşliğinde. Aslında bu roman da klasik bir Tanpınar romanı; zaman, rüya ve mûsikî romanın iskeletinin oluşturuyor. Bu romanda diğer romanlarında daha fazla bilinaçakışı tekniği kullanılmış bu da eserin okunmasını güçleştiriyor. Roman kahramanlarının içmonologları birbirine giriyor bu da sizi roman içinde biteviye geri dönüşlere zorluyor.
.
.
.↪ Açıkçası bu romanı Tanpınar’ın diğer romanları kadar sevdiğimi söyleyemem.Bu romanla ”Son kontrol hayat kurtarır” lafına bir kez daha inandım. Her ne kadar gerçeğe yakın tanzim edilmiş olursa olsun, yazarının eliyle son noktası konulmamış kitap bu; bir yarımlık, bir karmaşa hatta kaos, işlenememiş teferruat (ki Tanpınar’da bazen bütünün kendisidir), her taraftan hücum ediyor.Bu yüzden kitap çok uzun süre elimde kaldı. Bir kere okunması yetmeyecek muhtemelen, sırlarını kolaylıkla vermeyecek enteresan bir Tanpınar romanı daha okudum. Bu kitabı yalnızca sabırlı okuyucular tavsiye ediyorum….✔

senul_kitap (edebiyat kitap kahve☕ pasta) paylaştı.

-