✨Hepimizin tozlu sandıklara gizlediği; içinde hüznü, sevinci,umudu barındıran anıları vardır. Biz

✨Hepimizin tozlu sandıklara gizlediği; içinde hüznü, sevinci,umudu barındıran anıları vardır. Biz bu anıları karalık tozlu dehlizinden çıkartıp güneşte parlatıp,şöyle şık bir “hikaye” esvabıyla insanlara anlatmak isteriz. Lakin bir türlü cesaret edemeyiz. Çünkü malum hikaye yazmak güç iştir; sabır ister,özen ister,dile yetkinlik ister.Mamafih hikaye yazmak öyle kendine yazar diyen her babayiğidin harcı değildir. .
.✨Hikaye yazmak; leziz bir şarap yapmak gibidir aslında. Zihninizde filizlenen fikirler zamanla olgunlaşır; kelimelerin muntazam dizilmesiyle salkım salkım cümlelere dönüşür. Ama sizin bunca salkımın arasında en güzellerini seçip, onların da özüne ulaşmanız gerekir. Seçtiğiniz her bir cümleyi sentaks(söz dizimi), semantik(anlam bilimi) presinden geçirip; karanlık zihin mahzenine uzunca bir süre yatırmanız gerekir. Elde ettiğiniz leziz şarap(öykü) içimi(okunuşu) kolaymış gibi görünse de çok katmanlı bir tat(anlam) sunuyorsa size; bir kadehe(öyküye) sızan, sizi mest eden büyü nedir diye düşündürüyorsa sizi; bilin ki elinizdeki sabır gerektiren emekle elde edilmiş, zamanın beşiğinde dinlenmiş nadir bir şaraptır(öyküdür). Aman dikkat edin ilk yudumda (satırda) çarpar, bitiminde ise sizi sarhoş eder. Ve en kötüsü bu lezzetin üzerine alelade bir şarap(öykü) damağınızı bir daha asla teskin edemeyecektir. .
.✨Ama size güzel bir haberim var. Sizleri yeni tanıştığım ve tanımaktan büyükkeyif duyduğum, henüz az bilinen ancak gelecekte adını sıkça duyacağımıza inandığım bir hikayeci ile tanıştırmak istiyorum. Ethem Baran’ın iki başarılı romanı da mevcut ancak o kendisini emekçi bir hikayeci olarak tanıtmayı yeğliyor çünkü hikaye okumaktan ve yazmaktan büyük keyif alıyor ve hikaye yazmanın daha büyük emek gerektirdiğine inanıyor.Gerçek öykü severlerin damağına layık leziz hikayeler yazıyor. Ethem Baran’ın kaleminden çıkan hikayeler; sizi doğa ile kucaklaştırıyor; insana dair duyguları, bir goblen gibi ince işçilikle işlenmiş naif cümlelerle resmediyor. Bize de seyrine doyum olmayan bir şölenin tadını çıkarmak kalıyor.

senul_kitap (edebiyat kitap kahve☕ pasta) paylaştı.

-