❔❔❔17 yaşında halamın torunu olan yeğenim var. Lise 3.sınıfa gidiyor. Babası 8

❔❔❔17 yaşında halamın torunu olan yeğenim var. Lise 3.sınıfa gidiyor. Babası 8 yaşındayken vefat etti ve hepimiz el bebek gül bebek ona bakıyoruz. Takip ediyoruz.

Yalnız bu çocukta sorumsuzluk var. Ne gitti yeri haber verir,geç gelir, telefonuna bakmaz, okludan kaçar… Belki de ergen psikolojisine girdi.

Ben onunla konuşurken, yapmaması gerektiğini anlatırken en son şunu dedim: “Sen hayata bir sıfır yenik başladın. 8 yaşındayken baban öldü. Annesi babası hayatta olan insanların birer gram sorumluluk duygusu olması gerekiyorsa senin iki gram sorumluluk duygun olması lazım. Onlardan iki katı daha fazla sorumlu olman lazım.Bu yüzden daha dikkatli olman lazım ve babanı onurlandırman lazım” dedim.

Acaba bunu ben iş işten geçti de şimdi size soruyorum: Çocuğun psikolojisinde olumsuz bir etki yaratır mı bu söylediklerim. Sonra ben kendi kendime suçlandım. Abaca çocuğun psikolojisini bozar mıyım? Yoksa bu dediğim olumlu muydu? Olumsuzsa bunu nasıl telafi edebilirim? Telafi edebilir miyim acaba?❔❔❔ Bu kadar hassas dinleyicilerimizin olduğunu bilmek beni çok sevindirdi.

Halasının torunu olan 8 yaşında babası vefat etmiş ve sorumluluk bilinci olmayan bir yakını için telefondaki ses tonundan da anlıyorum ki ıstırap duyan bir beyefendi var. Ne kadar mutlu oldum… böyle dertli bir kişiyle karşılaştığım için.

Bir ailenin içirişinde babanın fonksiyonu kırmızı hat takip ettirmektir arkasından gelene. Yani baba bir kuyruklu yıldızdır. Arkasında yıldızları yetiştirir. Eğer baba azıcık bir yalpa yapacak olmuş olsa arkasındaki yıldızlar dökülür, aşağıya düşer.

Babanın hattı… bu otoriter olmasıyla, babanın asaletiyle, babanın onurlu ve vakur duruşuyla; evin içerisindeki çocuklar babadan sağdan bakar hizaya gelir.

Ama bunları söylerken bazen de endişe ediyorum.Yani baba vakur duruşuyla veya asaletiyle veya onurlu haliyle derken;elinin arkasına koymuş, elinde sopa var… hay huy diye bağıran bir babayı tarif etmiyorum ben.

Hayır,evin içerisinde kural koyan ve o kurallara kendisi de dahil olmak üzere evin hanesindeki halka uygulattırmak için yol ve yöntemler bulup onu işleten babadan bahsediyorum. Yoksa öyle kaba saba bir babalıktan değil.

Anne…devamı aşağıdaki yorumlarda

adem_gunes (Pedagog Dr. Adem Güneş) paylaştı.

-