.2-YAZININ DEVAMI: ✨Yağız üniversite için, 80’li yılların çalkantılı zamanlarında Ankara’ya

.2-YAZININ DEVAMI: ✨Yağız üniversite için, 80’li yılların çalkantılı zamanlarında Ankara’ya gittiğinde yepyeni bir arayışın içine düşer. Herkes ona siyasi görüşünü sorar ve tarafını seçmesini ister. Şehir özellikle dönemin sağ-sol çatışmalarının kurgusu içinden, sıradan, ne oralı ne buralı olmak isteyen bir taşralının apolitikliği içinden verilmek istenmiştir. İdeolojik bir dönem okumasının tarafı olmaktan yazar özellikle kaçınır.Hem yazarın hem de Yağız’ın tutumunu: “Benim tek derdim yazmak, şu hayattan anladıklarımı ve anlamak istediklerimi yazarsam, hiçbir şey anlamadığımı kendi gözlerimle görmek. Elbette ülkede neler olup bittiğiyle ilgileniyorum ama sizin gibi değil, demek istiyordu.”
cümlesi çok güzel özetlemekte. .
.✨Roman farklı iki bakış açısı ile kurgulanmış, kahramanın konuşturulduğu ben dili ile tanrısal bakış açısının üçüncü tekil dili değişimli olarak kullanılmıştır. Bu yöntem yazma sürecinde yazarı rahatlattığı kadar okur için de özellikle ana kahramanın ve roman kişilerinin çok boyutlu ve katmanlı tanınmasını sağlamış.
.
.✨Ethem Baran’ın öykücülüğünden de bildiğimiz titiz dil işçiliği dilsel bağlamda romanı bir şenlik yerine dönüştürmüş. Taşra jargonu, argosu, deyiş ve deyimleri ile iç sıkıcı, bungun bir taşradan bizi bu zengin dil ile hızla uzaklaştırmakta; eğlenceli, renkli, ironik, hınzır yönüyle renkli bir köy hayatının izlerini sürmeye davet etmekte.
.
.✨Kısaca bu davete icabet ederseniz çok mutlu olacaksınız. Ethem Baran’ın gözünden taşraya,kente,doğaya bakmak; varoluşu, kitaba gizlenmiş bilgece sözleri ile sorgulamak inanın bana çok keyifli geldi. Mevsimler onun betimlemeleriyle daha güzel; kar, yağmur,rüzgar onun dilinde daha şiirsel bir kimlik kazanmış. Okurken keyif alacağınız ama aynı zamanda edebi zevk duyacağınız bir kitap arıyorsanız bu kitap tam size göre, mutlaka okuyun derim.

senul_kitap (edebiyat kitap kahve☕ pasta) paylaştı.

-