Adı ‘Kaynana Kaçıran’. Kahverengi bir ipin ucuna nazar boncuğu takmışlar. Hemen altında

Adı ‘Kaynana Kaçıran’. Kahverengi bir ipin ucuna nazar boncuğu takmışlar. Hemen altında bir kaça dilim kurutulmuş patlıcan ve beyaz boncuklar var. Altında da bir küçük çan duruyor. Satış yapılan yerde tepesine de bir beyaz kağıdın üzerine etkilerini yazmışlar. Tam 24 yıldır araştırmalar yapılıyormuş. Üstelik öyle 24 yıl öncesinde bir kez yapılıp orada bırakılmamış, bu araştırmalar her yıl yenileniyormuş. İşte bu araştırmalara göre Kaynanalar zilli patlıcan kurusuna gelemiyormuş. Özellikle de gelinlere duyuruyorlar! Nedense damatları es geçmişler.

Bir de Koca Bulduran var. Böyle tespih gibi bir şey. Ama görünüşe aldırmasın zira mahareti büyük! Defne’den bir nazarlıkla karşı karşıyayız bu sefer… Yine açıklama muhtelif! ‘Dilediğiniz kaş göz endam ve huyda eş bulmanızı sağlıyor. Üstelik üç vakte kadar! Ve ederi ne kadar dersiniz sadece 10 TL.

Ha bir de ‘şeytan kulağına kurşun’ var.

Türkiye’nin son yıllardaki en lezzetli gezi seyahat programını yapan sevgili dostum Ayhan Sicimoğlu’ndan izninizle ödünç alarak bütün bu size anlattığım tılsımlı nesnelere ve bunları icat edenlere bir kaç kelime ile tarif edersem; HASATASIYIM bu ülkenin!

Başka alternatif yok.

Sıradan bir Ege kasabasının bir tezgahında gördüğüm bu yaratıcılık emin olun plazalarda ıkınarak bir şeyler yaratıklandırmaya çabalayan pazarlama departmanlarında yok.

Bir an Kaynanan kaçıranın tam 24 yıldır hem de her yıl yenilenerek yapılan araştırmalarını gözümde canlandırmaya çabalıyorum.

Düşünsenize bir grup kaynana bir odaya toplanmış, önce kurutulmuş kabakla çan çalınıyor, ne kaçan var ne yerinden kımıldayan, birazdan kabak kurusu ve çan (bu çan nereden çıktı ayrı muamma) Bakıyorsun herkes dedikodusunda , örgüsünde ya da sarma dolmayı götürüp yapanı beğenmiyor. Derken kim akıl ettiyse patlıcan kurusu ile bir çan geliyor, Kaynanalar pırrrr… Kaçan kaçana.. Üstelik azimli araştırmacı 24 yıl bir kez yayıp da bırakmıyor tılsım çalışıyor mu diye her yıl kaynanaları toplayıp bir kez daha deneniyor.

Evreka!

Vudu ayini gibi bir araştırma.

Yanlış anlaşılmasın diye elbette alıp evimize asmadık!

Nah işaret yapan bir çocuğun fotoğrafını buzdolabı mıknatısı yapan bir ülkede yaşıyoruz.

Gel de gülme!

cuneytozdemir (Cuneyt Ozdemir) paylaştı.

-