#ailedanismani #psikolog @nilgunsaltas1 yazdı, siz çocuğunuza ” #kurban ” kavramını nasıl

#ailedanismani #psikolog @nilgunsaltas1 yazdı, siz çocuğunuza ” #kurban ” kavramını nasıl anlatıyorsunuz?

Şiddet ve saldırganlığa yönelik davranışlar çocukluğun erken dönemlerinde öğrenilmekte. Televizyon, bilgisayar ya da sinemada çok fazla şiddet içerikli ögelere maruz kalmak, çocuklarda saldırgan davranışların oluşmasını ve ileriki yaşlarda davranış bozukluğu  görülme ihtimalini arttırmakta. Şiddet içerikli ögelere #kurbanbayrami süresince de  televizyon, yazılı basın, internet ve sosyal ortamlarda sıkça rastlanabildiğinden, ebeveynlerin bu dönemde daha dikkatli olması gerekiyor. Yetişkinler için gerçekleştirilmesi olağan olan bu dini ritüeller eğer sağlıklı bir şekilde çocuklara ifade edilmezse çocukların ruhsal ve duygusal gelişimini olumsuz etkileyebilmekte.

Özellikle okul öncesi çağdaki çocuklar, ailesi ya da çevresinde bir hayvanın öldürüldüğünü duyar ya da görürlerse, bir canlının öldürülmesine anlam veremez ve ailesinin ya da çevresindeki insanların bu duruma neden olduğunu düşünerek onları suçlayabilirler. Hatta aynı durumun sevdiği insanların başına gelebileceği konusunda endişeler bile geliştirebilirler. Soyut düşüncenin yeterince gelişmediği ve ölüm kavramının tam anlamıyla anlaşılmadığı 12 yaş altı dönemde, çocuklar özellikle birebir kurban kesim işleminden ve medyada yayınlanabilecek görüntülerden kesinlikle uzak tutulmalı.

Eğer çocuğunuz kesim sahnelerine, medya ya da kendisi görerek maruz kalmışsa ve davranışlarında  eskiye göre değişiklikler gözlemliyorsanız ona duygularını ifade etmesi için fırsat verin. Durumu sizin algıladığınız şekilde anlaması için ikna etmeye çalışmayın, üzüntüsünü ya da ağlamasını engellemeyin, soru sormasına izin verin. Kurban kesiminin neden yapıldığını çocuğunuzun yaşına uygun olarak, içinde  ölüm gibi soyut kavramlar olmadan daha somut bir şekilde anlayabileceği bir dilde anlatın. Örneğin “Yiyecek alamayan  insanların da karnı doysun diye…” şeklinde iyilik ögelerini de öne çıkararak masalsı bir dilde sakince anlatın. Daha sonraki süreçte çocuğunuza onun ilgisini çekecek şekilde, sevgi dolu, eğlendirici unsurlarıyla  bayramı yaşatmaya çalışın. Yazının devamı profildeki linkte #kadikoyanneleri #kadikoy

kadikoyanneleri (Kadıköy Anneleri) paylaştı.

-