Allah ömür verirse, sabaha bu leziz ekmeklerden yapalım kahvaltıya. Ben sık sık

Allah ömür verirse, sabaha bu leziz ekmeklerden yapalım kahvaltıya. Ben sık sık bu ekmeklerden pişiriyorum. Çocuklar çok seviyor.
Terörsüz, acısız bir sabaha uyanmak duasıyla, gecemiz mübarek olsun ⭐
〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️
MİNİ BAZLAMALAR
Malzemeler

2 su bardağı normal su
1.5 tatlı kaşığı instant maya veya yarım paket yaş maya
1 yemek kaşığı zeytinyağı
4.5 veya 5 su bardağı kadar tam buğday unu (Unun çeşidine göre miktar değişebilir)
1 tatlı kaşığı tuz

HAZIRLANIŞI
Sıvı malzemelerin tümünü yoğurma kabına alıp karıştırın. Maya ve tuzu ekleyin. Unu azar azar ekleyerek neredeyse ele yapışan, yumuşak bir hamur elde edin.
Hamurun üzerini örtüp 1 saat kadar bekletin ve yeniden yoğurun. Yeniden üzerini kapatın ve tekrar mayalanana kadar bekletin.Hamurdan orta boy mandalina büyüklüğünde parçalar alıp çay fincanının tabağı büyüklüğünde açın. (Çay tabağından biraz daha büyük oluyor)Bütün hamuru aynı şekilde açıp üzerine hafif un serpilmiş bir tepsinin veya pamuklu bir bezin üzerine koyup üstünü örtün.Yarım saat kadar mayalanmalarını bekleyin. ilk açtığınız hamurdan başlayarak ekmekleri kızgın tavaya alın. (orta ateşte pişmeli) Alt tarafın kızarmasını beklemeden ters çevirip kapağını kapatın.  Bu esnada ekmekler şişecektir. Kızarınca yeniden ters çevirip, diğer tarafını da kızartın. Ekmekleri pamuklu bir bezin üzerine alıp üzerini örtün. Ilıyınca ekmekleri yan tarafından yarısına gelecek kadar kesin.
İçine istediğiniz dürüm veya sandviç malzemesinden koyup servis yapın.Afiyet şifa olsun!

cahide_sultan (Cahide Sultan) paylaştı.

-