Amazon’daki Marubo yerlilerine olan ziyaretimi günlerdir paylaşıyordum. İşte o köylerden dönüş yoluna

Amazon’daki Marubo yerlilerine olan ziyaretimi günlerdir paylaşıyordum. İşte o köylerden dönüş yoluna geçeceğimiz gün başıma pek iyi şeyler gelmedi.
Sabah erkenden kalktım ve kayığa doğru gidiyordum. Büyük sırt çantamı arkama atmış, önümde ufak çantam, iki elimde de diğer poşetlerle tahta bir köprüden geçtiğim sırada, bastığım iki tahta kırıldı ve ne olduğunu anlamadan 3 metre aşağıya düştüm. Elim, kolum, her tarafım yük dolu olduğu için bir yere tutunamadım ve düşüşüm çok dengesiz oldu. Yere ilk sol bacağımın üstüne düştüm. Hayatımda böylesine acıdan bağırdığımı bir tek böbrek taşı düşürdüğümde hatırlıyorum. İlk 4-5 saniyede şokun etkisi geçince sanırım bacağım kırıldı dedim. Poşetler sağa sola dağılmış, sırtımdaki ve kucağımdaki çanta yüzünden yerde pek hareket edemesem de hafifçe doğruldum. Elimle sol ayağımı yokladım. Sadece acı var kırık yok gibi geldi. İyi dedim buna da şükür. 10 Dakika ayağımı ovaladıktan sonra yavaş yavaş ayağa kalkıp, kayığa doğru yol aldım. Durumu oradakilere anlattım ama tabi yapacak birşey yok, olan oldu artık.

Yarım saat geçmeden ayağım şişmeye ve acı daha da artmaya başladı. Ve maalesef ki 2 gün kanoda bu ayakla oturarak, sonraki 5 gün de kayıkta giderek ilçeye dönebildim. O sebeple hayatımın en zor yolculuğuydu.
Şanslıydım ki düştüğüm yerde toprak çok yumuşaktı ve ayağım kırılmaktan kurtuldu. Şayet kırılsaydı muhtemelen 1 ay köyde durmak zorunda kalacaktım. Telefon ve internet olmadan.
Neyse ilçeye döndükten sonra Amazon nehrinden Manaus şehrine geldim ve 2 haftadır burada dinleniyorum. Düştüğümün üzerine tam bir ay geçti ve nihayet ayağımdaki şişlik dün itibariyle tamamen indi. Sağlığıma kavuştum.

Önümüzdeki günlerdeyse dünyanın en gizemli yerleri arasında gösterilen bir yere doğru yol olacağım. Ne olsa artık enerjim var, topallamadan yürüyebiliyorum. Elim kolum, bacağım heryerim sapasağlam. Heryere gideriz :)

rotasizseyyah (Rotasız Seyyah) paylaştı.

-