“ANTİDEPRESAN İYİLEŞTİRMİYOR, TEHLİKELİ İNSAN YARATIYOR!” Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu

“ANTİDEPRESAN İYİLEŞTİRMİYOR, TEHLİKELİ İNSAN YARATIYOR!” Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu Üyesi Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir’in Karar gazetesindeki yazısı… “Antidepresan iyileştirmiyor tehlikeli insan yaratıyor

Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir, depresyon ilaçlarıyla ilgili ezber bozdu. İzmir bu ilaçların beyinde mutluluk hormonu metabolizmasını etkilediğini söylüyor. Böylece başını belaya sokmaya hazır tehlikeli karakterlerin ortaya çıktığını belirten psikiyatrist, ilacın uzun vadede bunamaya yol açtığını anlatıyor. (ÜRÜN DİRİER)
Çevrenize bakın, pek çok kişiye depresyon teşhisi konuluyor, tedavi için depresyon ilacı veriliyor. ‘Antidepresan Tuzağı’ kitabının yazarı psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir, depresyonun 50’li yıllardan sonra üretilmiş bir hastalık olduğunu belirterek ilaçlar konusunda uyarıyor. İşte İzmir’in anlattıkları.

Antidepresanları neden bir tuzak olarak görüyorsunuz?

Birincisi, depresyon tanısı aslında hasta olmayan, sadece sıkıntı çeken her insana konmaya başlandı. İkincisi, bağımlılık yapmadığı söylenen bu ilaçları bırakmak, 2-3 ay kullandıktan sonra çok zor. Serotonin eksikliğini gidermek için (ki bu iddiayı kanıtlayacak hiçbir çalışma yok) verilen bu ilaçlar, beyinde serotonin metabolizmasını bozuyor. Bu ilaçları, 6 aydan uzun süre kullandıktan sonra beyin kendi kendine yeterli serotonin üretmeyi bırakıyor, nasılsa hazırda var diye. Üçüncüsü ise uzun süre kullanımlarda bu ilaçlar beyne zarar verebilme potansiyeline sahip. Çünkü beyin serotonin üretmekten vazgeçince onunla ilgili hücrelerinin sayısını ve bunların bağlantılarını da azaltıyor. Beyinde hücre ve hücresel bağlantı sayısının azalması riskli, çünkü bunamaya yol açıyor.

CİNAYET VE CİNNET SEBEBİ

Öte yandan bizi kaygılarımızdan kurtarıyorlar. Buna değmez mi?

Duygularımız bize yol gösteren en önemli rehberlerdir. Antidepresan ilaçlarsa duygulanım çeşitliliğimizi azaltıp bizi umursamaz ve aldırmaz bir hale getirerek mutsuzluk, kaygı, endişe, tasalanma gibi duyguları duyumsamamızı engelliyor. Ancak bu olumsuz duyguların bizim için çok büyük önemi var… Devamı yorumlarda… #sağlıklıyaşıyoruz #drmutluhanizmir

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz) paylaştı.

-