ASTIM, CİLT ALERJİLERİ, ALERJİK RİNİT, BESİN ALERJİLERİ TEDAVİSİNDE D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ Kışa

ASTIM, CİLT ALERJİLERİ, ALERJİK RİNİT, BESİN ALERJİLERİ TEDAVİSİNDE D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

Kışa girmekte olduğumuz şu günlerde çevremizde pek çok grip, soğuk algınlığı, nezle, alerjik nezle ve astım gibi hastalıklardan muzdarip kişiler görüyoruz. Bu hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenleri, bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutacağımızı birçok kez paylaştık. Güçlü bağışıklığın en önemli unsurlarından birinin de D vitamini olduğunu hem okumalarımızdan hem de deneyimlerimizden biliyoruz. Tabii ki D vitamini tek başına mucize yaratamaz.

Kış aylarında belirtileri şiddetlenen durumlar arasında alerjik hastalıklar da dikkat çekiyor. Son yıllarda astım, alerjik nezle, alerjik cilt hastalıklarında da adeta patlama yaşanıyor, bu hastalıklardan muzdarip olan çok kişi var etrafımızda. Bizim de aklımıza bunun D vitamini eksikliğiyle ilgili olup olamayacağı geldi. Daha önce hazırladığımız D vitamini konulu yazılar için yaptığımız araştırmalarda D vitamini eksikliğinin dünyada salgın gibi arttığını okuyorduk ki bunun olası nedenlerine bir önceki yazımızda değinmiştik. (1) Gittikçe artan D vitamini eksikliğiyle gittikçe artan alerjiler arasında bağlantı olup olmadığı bizim için merak konusu oldu.

Bu konuda bir literatür taraması yaparken çok güzel bir değerlendirmeye rastladık (2). Şüphelerimizin ne kadar yerinde olduğunu anladık. Bu makalenin özetinde aynen şöyle yazıyor: “D Vitamininin alerjik hastalıkların (astım, egzama ve gıda alerjisi) seyrinde ve şiddetinde önemli olan akciğer gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerinde bilinen etkileri vardır. D Vitamini eksikliği dünyada çok yaygındır ve bu durum son 50-60 yılda astım ve alerjik hastalıklardaki artışı kısmen açıklayabilir. Bu değerlendirmede (review) biz, D vitamininin akciğer gelişimi ve immünomodülasyon üzerindeki etkileri konusundaki mevcut bilgileri irdeliyor ve alerjik durumlardaki rolü hakkındaki kanıtları sunuyoruz. Bir yandan D vitamininin rolü hakkında gözlemsel ve deneysel kanıtlar artarken diğer yandan iyi tasarlanmış ve güçlü klinik araştırmalarla bu hastalıklarda D vitamini takviyesi önerilmesinin zorunlu olup olmadığı belirlenmelidir.” Devamı yorumlarda… #sağlıklıyaşıyoruz

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz) paylaştı.

-