Bazı çocuklar içlerine kapalı olmaya daha yatkındır,daha duygusaldır;bağırmaz,çok

Bazı çocuklar içlerine kapalı olmaya daha yatkındır,daha duygusaldır;bağırmaz,çok ağlamaz,annesinin,babasının,öğretmenlerinin dediklerini inatlaşmadan yapar,büyümüşte küçülmüş deriz ya hani,öyledir işte…
Böyle çocuklar hislerini dışarı vurmaktan,yaşadıkları olumsuz durumları anlatmaktan,şikayet etmekten Hatta hatta anne veya babasının herhangi bir konuda olumsuz konuşmasından bile hoşlanmazlar.
Görseldeki konu aslında tüm çocuklar için geçerli Ancak yaşadığı olumsuz durumu genellikle anlatmayıp içine atan çocuklar için birebir bir çözüm.
Bazen olur ya ; anne ve baba kavga eder,çocuk Ne yazık ki bu durumu görür veya işitir.Bir bakarsınız ertesi gün resim dersinde veya herhangi bir derste bu durumu çizer ve öğretmen şayet dikkatli bir öğretmen ise bu durumu ilk önce rehberlik ve rehberlik ise aile ile paylaşır.
Bizler de ebeveynler olarak çocuklarımız resim yaparken (tabii ki okul çağı çocukları için söylüyorum) ne anlattığına dikkat edelim.
Biliyorsunuz,#cocukistismari artık çok ayyuka çıktı!!!! Kaç çocuk anlatamadığı için bunu psikolojik olarak taşıdı omuzlarında…veya yaşadığı stresten can verdi!!!!
Ailenin birbiri içerisinde,en önemli yer yemek masası, konuşması,günü değerlendirmesi çok önemli.
Yemekten sonra yapacağımız aile aktivitesi de örnek veriyorum “bugün Ne yaşadım,neler hissettim?” konusu olabilir ve ailede ki her birey bu etkinliğe katılabilir.İşte o zaman bir çocuğun çıkaramadığı ses ol aktivitesi başlar ve Çocuk o zaman çok daha rahat çizerek duygularını yaşadıklarını ve hissettiklerini kağıtta sizlerle paylaşabilir.
Onları korumak adına Ne yapılması gerekiyor ise ara ara sizlerle paylaşacağım bir eğitimci olarak.
Çünkü hiç bir ailenin canının yanmasını istemiyorum!!!
#bursamombircocuguncikaramadigisesol

bursamom (BursaMom Ailesi ‍ ‍ ‍) paylaştı.

-