BESİN DEĞERİ YOĞUNLUĞU YÜKSEK GIDALAR VE FAYDALARI! ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH

BESİN DEĞERİ YOĞUNLUĞU YÜKSEK GIDALAR VE FAYDALARI!

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ve Amerika Sağlık ve İnsani Hizmetler bölümüne göre besin değeri yoğun gıdalar yüksek miktarda fayda sağlarken kalorileri kısmen daha düşüktür. Besin değeri yoğunluğu kavramını daha önce duymamış olsanız da bu konsepte çoktan aşinasınız. Besin değeri yoğun gıdalar yemenin sağlık uzmanları tarafından birçok tanımlaması vardır.
Örneğin ‘’Eat to Live ‘’ kitabının yazarı Dr. Joel Fuhrman , yeni trend olarak ‘’nutritarian’’ terimini kullanmıştır. Bu kavram bir nutritarianın yiyecekleri kalori başına düşen vitamin ve mineral içeriğine göre seçmesinden temel alınmıştır. Başka bir deyişle bir nutritarian kalori saymaya, sadece düşük yağlı besinler tüketmeye ve çiğ besin tüketmeye yapışıp kalmaz. Bunun yerine işlenmemiş tüm çeşitli gıdaları yemeye , keyif almaya ve sağlığını sürdürmeye odaklanır.

BESİN DEĞERİ YOĞUNLUĞU NEDİR ?

Besin değeri yoğun gıdalar saf, suni olmayan, işlenmemiş, içeriği kimyasal sentetiklerle doldurulmamış yiyeceklerdir. Sağlıklı besinlerin tamamı temel vitaminler,minareller ve eloktrolitler gibi mikro besinler ve karbonhidrat, protein ve diğer sağlıklı yağlar gibi makro besinler içerir. Tüm yiyecekler önemli besinler sağlarken, düşük kalorili işlenmiş yiyecekler genelde tam tersini önerir , ‘boş kalori’ yani içinde gerçekten çok az faydalı mineral ve vitamin vardır.
Yazar ve öğretim görevlisi ▶️ Devamı yorumlarda… #saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #sağlıklıbeslenme #beslenme #beslenmevediyetetik #beslenmeuzmanı #diyet #diyetisyen #karataydiyeti #canankaratay #besindeğeriyoğun #draxe

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-