BESİNLERDEKİ OMEGA-6’YI KESMEDİĞİNİZ SÜRECE OMEGA-3 İÇMENİN FAYDASI YOK! Maalesef pek çok kişi

BESİNLERDEKİ OMEGA-6’YI KESMEDİĞİNİZ SÜRECE OMEGA-3 İÇMENİN FAYDASI YOK!
Maalesef pek çok kişi bilinçsizce Omega-3 alıyor, daha doğrusu aldığını sanıyor. Biz de yıllarca bu hataya düştük, çok cahilce işler yaptık. Bu yazıda biraz ondan bahsetmek istiyoruz.
Bir insanın hem Omega-3’e ihtiyacı var hem de Omega-6’ya. Örneğin Omega-3 kanı sulandırıyor, Omega-6 ise kanı pıhtılaştırıyor. Omega-3 acıyı dindiriyor, Omega-6 acıyı hissetmenizi sağlıyor. (1) Hangisi daha fazla olmalı?
Bu sorunun tek cevabı var: Dengeli olmalı‼️ İlk insanın kanında 1 birim Omega-3’e karşılık 1 birim Omega-6 varmış. Yani Omega-3 / Omega-6 oranı 1/1 miş. Evrilerek bu oran bugün için 1/4’e gelmiş. Yani ideal olarak bir insanın kanında bir birim Omega-3′ e karşılık en fazla 4 birim Omega-6 olmalı. (2)

Amerika’daki ölümlerin %5’inin Omega-3 noksanlığından olduğunu biliyor musunuz? (3) Maalesef ülkemizde devasa şehir hastaneleri yapılıyor ama hala Omega-3 / Omega-6 testi yaptıramıyoruz. Belki de Türkiye’de Omega-3 noksanlığından ölüm oraın %5’ten bile fazla. Bunu bilemiyoruz.
NEDEN BU DENGE BOZULDU?

Çünkü yediğimiz her şey Omega-3 fakiri ama Omega-6 zengini. Örneğin serbest dolaşan ve doğal beslenen bir hayvanın yumurtasını veya etini yiyorsanız 1 birim Omega 3’e karşılık 4 birim Omega-6 alıyorsunuz ama marketten bir yumurta veya çiftlik hayvanının etini alınca bir birim Omega-3 ‘e karşılık 50 birim Omega-6 alıyorsunuz. Olması gereken 1/4 siz aldınız 1/50
Diyelim ki mısır yediniz bir birim Omega-3’e karşılık 83 birim Omega-6 aldınız demektir. (4) Bunu nasıl 1/4 yapacaksınız?
DENGE NASIL KURULUR

Cevap çok kolay. Öncelikle Omega-6 zengini besinleri yemeyerek.
Nedir bunlar?

Ayçiçek, mısır, soya, pamuk ve kanola yağları, mısır ve hazır yem yedirilmiş çiftlik balık, tavuk ve büyükbaş/küçükbaş hayvan et ve yumurtaları, vb. (2)
Ardından da eksik kalanı Omega-3 takviyesiyle tamamlıyoruz. Piyasada o kadar fazla gereksiz Omega3 var ki bizim bir günde aldığımız kadar EPA + DHA alabilmek için bir kutunun içilmesi lazım. Bkz: Omega-3 seçim kriterlerimiz. (5)
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynaklar: ▶️ Yorumlarda… #sağlıklıyaşıyoruz #beslenme #beslenmeuzmanı #omega3 #diyet

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-