Bizans dünyasının tek lideri olarak 867’de tahta çıkan ve neredeyse 200 yıl

Bizans dünyasının tek lideri olarak 867’de tahta çıkan ve neredeyse 200 yıl yaşayacak olan bir hanedanın temellerini atan I. Basileios 886 yılında bugün hayatını kaybetti!

Torunu Constantinus’un biyaografisi onu çalışkan bir yönetici, yoksulların koruyucusu ve önemli bir sanat patronu olarak resmetmişti.

Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı Pierre Willemart’ın nümizmatik koleksiyonu da I. Basileios dönemine ait altın bir solidus sikke barındırır. Sikkenin ön yüzünde sakallı bir İsa figurü tahtta oturur. Sol kolunda İncil tutan İsa, sağ elini takdis pozisyonunda yukarı kaldırır. Sikkenin arka yüzünde ise iki imparatorluk figürü betimlenmiştir. I. Basileios sol tarafta ve Constantinus sağ tarafta olmak üzere sağ elleri ile ortalarındaki patrik haçını tutarlar.

I. Basileios’un hayatına dair detaylar Pera Müzesi Blog’da!
—-
Emerged as sole ruler of the Byzantine world in 867 and established a dynasty that would last for nearly 200 years, Basil I died on this very day, in 886.
Constantine’s biography pictured Basil as a busy administrator and protector of the poor, who was also (despite his rough origins) a significant patron of the arts.

Pierre Willemart’s numismatic collection at Pera Museum hosts a coin from the reign of Basil I. On the obverse of the gold solidus, the bearded Jesus Christ is depicted. He is in a seated position while holding the Holy Bible in his left hand.
On the reverse, two imperial figures hold a patriarchal cross between them with their right hands. The figure on the left is Basil I, while the figure on the right is Constantinus who is depicted in a rather small size with no beard.

Find out more about Basil I’s life on our Blog!

peramuzesi (Pera Müzesi | Museum) paylaştı.

-