Bu broşun üzerinde İngilizce, “Acımız gerçek” yazıyor. Endometriozis hastalığına karş?

Bu broşun üzerinde İngilizce, “Acımız gerçek” yazıyor. Endometriozis hastalığına karşı farkındalığı arttırmak için tasarlanmış. Endometriozis, uterus dokusunun başka organlarda da görülmesiyle gelişen bir hastalıktır. Regl dönemlerinde ağrı kesicilerle bile geçmeyecek kadar şiddetli ağrılara, cinsel ilişki esnasında ağrıya, yaygın pelvik ağrısına, kasların kasılmasına, düzensiz kanamalara, kısırlığa, kabızlığa, idrar yaparken yanmaya sebebiyet verebilen GERÇEK bir hastalıktır. Psikolojik bir hastalık değildir. Mart ayı, Endometriozis Farkındalık Ayı bitmeden sizlerle bana tanı koyan doktorumun ofisinde asılı olan yazıyı paylaşmak istiyorum: “Benim kronik bir hastalığım var.
Tembel ya da “deli” değilim— fiziksel bir hastalığım var. Ve oldukça da gerçek, inansan da inanmasan da, “hasta” görünmesem de, “psikolojik” olarak görsen de. Kronik bir hastalık benimki, tedavisi var, çözümü yok. Benden yapmamı istediğin şeylerin hepsini yapamayabilirim. Herkesin kolayca yaptığı şeyler benim için oldukça zor olabilir. Bazı günler yataktan çıkmak bile zor olabilir benim için. Tüm bunlardan ve daha fazlalarından dolayı desteğine ihtiyacım var. “Sana inanıyorum ve buradayım” demene ihtiyacım var.
Beni kurtarmana değil, ben kendimi kurtarırken yanımda olmana ihtiyacım var.” #endometriosisawarenessmonth #endometriozis #kadinhastaliklari #jinekoloji

z.zeynepselvili (Zeynep Çarmıklı) paylaştı.

-