BURAK GÖRAL SENARYO ATÖLYESİ – BİR YOLCULUĞUN BAŞLANGICI Senaryo yazmak büyük ve

BURAK GÖRAL SENARYO ATÖLYESİ – BİR YOLCULUĞUN BAŞLANGICI
Senaryo yazmak büyük ve maceralı bir yolculuktur. Yolu  bir kez öğrenince sürekli çıkmak isteyeceğiniz bir  yolculuk… İyi hikayeler dünyaya hükmederler. Din kitapları,  mitolojiler, efsaneler, büyük dünya klasikleri,  Shakespeare… Hepsinin ortak noktası güçlerini hikayelerinin, dramatik yapılarının sağlamlığından  alıyor olması. Sinemaya asıl gücünü veren, onu “hikaye anlatma sanatı”na dönüştüren ilk materyal olan senaryo  nedir peki? Ve nasıl yazılır? 
Bir fikir bulma, geliştirme ve onu senaryo aşamasına götürme… ‘İyi fikir’den iyi senaryo çıkartmak…
“Dramatik yapı” nedir, nasıl oluşturulur?
Snopsis ve tretman nasıl yazılır ?
Karakterlerinizi nasıl yaratırsınız, onlara nasıl soluk aldırırsınız?
Olaylar nasıl birbirini takip eder?
Diyalog nasıl yazılır? Film karakterleri birbirleriyle nasıl konuşurlar?
Sevdiğimiz filmleri neden severiz? Başarılı senaryolar neden başarılıdır?
Bir senaryo nasıl görünmelidir, yapımcıya nasıl sunulmalıdır? Yazdıklarınızı okutmayı başarmanın yolları…
Sinema tarihinden yerli-yabancı filmlerden bol örnekler eşliğinde keyifli bir sinema atölyesi.. Bu altı haftalık yolculuk sayesinde yazarlık yapmak istemeseniz bile, artık izlediğiniz filmleri başka pencerelerden, farklı bakış açılarından değerlendirebilecek, film izleme deneyimlerinizi daha da zenginleştirebileceksiniz… BURAK GÖRAL KİMDİR?
İstanbul doğumlu Burak Göral, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmasına rağmen hep sinemanın içinde olmayı seçen bir film eleştirmeni/gazeteci/yazar/senarist.
1994 yılından itibaren Göral, Sinema Dergisi, Milliyet – ek yayınlar, Esquire dergisi, Yeni Yüzyıl – Café Pazar, Cumhuriyet, Posta ve Sözcü gibi gazete ve dergilerde düzenli olarak film eleştirisi ve sinema yazıları kaleme aldı. 3 sene boyunca DVD+ adlı sinema dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.
Aynı dönem içinde yönetmen Yavuz Özkan’ın “Bir Erkeğin Anatomisi” adlı filminde yönetmen asistanlığı da yapan Göral, kısa bir süre radyo yapımcılığı yaptıktan sonra bazı sinema filmlerinde senaryo danışmanlıklarında bulunmuştur.

happynesttr (Happy Nest) paylaştı.

-