ÇUKUR MUHALLEBİCİ…   Kapalıçarşı’da en sevdiğim yerlerden biri eski Çukur Muhallebici

ÇUKUR MUHALLEBİCİ…

Kapalıçarşı’da en sevdiğim yerlerden biri eski Çukur Muhallebici. Şimdiki gençlere eskiden sevgililer muhallebicide buluşurlardı deseniz burun kıvırıp “O zamanlar Starbuck’s yok muydu?” derler. Mekan bugün bir kuyumcu dükkanına ev sahipliği yapıyor ve üst katında özel misafirlerine açtıkları, sıra dışı eserlerin olduğu bir müzeleri var.

Kayıtlar Kapalıçarşı’yı günlük 250 bin kişinin ziyaret ettiğini gösteriyordu. Özellikle yaz aylarında bazı günlerde bu sayı 500 bine ulaşıyordu. Ama 2016’da yaşanan terör olayları sayının ciddi şekilde düşmesine sebep oldu. Time Dergisi Kapalıçarşı’yı 91 milyon yıllık ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi eseri seçmişti.
Dün gittiğim Çarşı’da ise 300 dükkanın kapanmış ya da kapanmak üzere olduğunu görünce içim acıdı, kiralar yıllık ödendiği için yıl başında bu rakamın 600’e çıkmasından korkuluyor. Bu olursa Çarşı bir daha belini doğrultamaz. Bir şeyler yapılması lazım ama ne inanın bilmiyorum. Önerisi olan var mı? #kapalicarsi #cukurmuhallebici #grandbazaar #bazaar #shopping #istanbul

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-