D VİTAMİNİ KALSİYUM MAGNEZYUM DANSI KEMİK KAYBIYLA MÜCADELEDE SİHİRLİ MİNERAL: MAGNEZYUM Genellikle

D VİTAMİNİ KALSİYUM MAGNEZYUM DANSI

KEMİK KAYBIYLA MÜCADELEDE SİHİRLİ MİNERAL: MAGNEZYUM

Genellikle yaşa bağlı kemik kaybı diğer bir deyişle osteoporoz söz konusu olduğunda doktorların ilk yaptığı kalsiyum desteği reçete etmek olmaktadır. Ancak bu takviyelerin istenmeyen yan etkileri de olabilmekte ve eğer kalsiyum emilemiyorsa zaten işe yaramamakta. Ayrıca osteoporozun asıl suçlusunun kalsiyum eksikliği olmadığı artık biliniyor.

Dr. Carolyn Dean düşük D vitamini düzeyinin kalsiyum emilimini engellediği için yaşlılıkta kemik kaybına neden olduğunu, ancak bir diğer mineralin, magnezyumun hepsinden önemli olduğunu belirtiyor.

Düzgün işlev görebilmek için vücuttaki 325’ten fazla enzim sisteminin magnezyuma ihtiyacı vardır. Bu mineralin işlevi kalsiyumdan bile daha önemlidir. Dr. Carolyn Dean magnezyum ve D vitamininin dengede olmasının kalsiyumun kemik yapısına yerleşmesinde hayati rolü olduğunu söylüyor. Tek başına kalsiyum almak böbrekler, damarlar, safra kesesi, kaslar, göğüsler ve yumuşak dokuda kireçlenme meydana getirebilir, bu da kronik hastalıklara neden olabilir.

Fazla D vitamini ve yetersiz magnezyum daha da çok magnezyum eksikliğine yol açar çünkü D vitamininin kullanılabilmesi için magnezyum gereklidir. Dr. Dean günde 600 mg magnezyum alınmasını, yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve muz yenmesini öneriyor. Aynı zamanda günlük D vitamini takviyesi alınmasını, böylelikle kalsiyumun daha iyi emileceğini, kemiklerin daha güçlü olacağını ve daha pek çok fayda görüleceğini belirtiyor.

Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz

Sözün özü: Prof. Dr. Canan Karatay kandaki magnezyum miktarınız 2 – 2,5 mg/dl aralığında olmalı diyor. Sizin kaç? Bir de Dr. Mercola, Dr. David Perlmutter, Prof. Dr. Canan Karatay gibi doktorlar bu önerilerin dışında fazla kalsiyumu kemiklere yönlendirmek üzere K2 vitamini öneriyorlar.
K2 vitamini ile ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz. http://www.kocaeligazetesi.com.tr/d-vitaminin-yuksekse-korkma-k2-vitaminin-yetersizse-kork-674295h.htm

Ayrıca K2 Vitamini ile çok detaylı bilgiler K2 Vitamini ve Kalsiyum Paradoksu kitabının özet çevirisinde bulabilirsiniz: http://woto.com/k2-vitamini

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz) paylaştı.

-