Dundas caddesi’nde bulunan Campagnolo, Toronto’da İtalyan yemeklerini hakkıyla yapan yerlerin başında

Dundas caddesi’nde bulunan Campagnolo, Toronto’da İtalyan yemeklerini hakkıyla yapan yerlerin başında geliyor. Menüde, Kanada mutfağının ve mevsimsel malzemelerin etkisi de var.
Kapısından girdiğiniz anda, açık mutfaklarından gelen taze domates kokusu burnunuza doluyor. Hergün taze hazırladıkları makarnalarını yemeden önce başlangıçlarından dana iliği mutlaka denemenizi öneririm (15$). Üstünde dana sokum,kırmızı şarap ve kahverengi şekerden hazırlanan bir marmelat var. Erik parçaları ile de destekleniyor. Burrata (16$) pastörize sütten yapılmış. Kanada’da pastörize olmayan ürünlerin mutfakta kullanılması yasak. Bu sebeple manda sütünün lezzetini tam olarak hissetmiyorsunuz. Yanında fırınlanmış üzümler, altında sarımsakla lezzetlendirilmiş 1.sınıf sızma zeytinyağı var. Ekmekleri ekşi mayalı ve kendileri yapıyorlar. Sıcak sıcak önünüze geliyor.
Burada yediğim papardelle (24$), belki de İtalya’da bile bulamayacağınız kadar iyi bir hamura sahip. Hem lezzeti hem dokuyu tutturmayı başarmışlar. Tat olarak brokoliye yakın diyebileceğim rapini diye bir otla süsleniyor. Sosunda Yaban domuz eti (boar) var. Domuz eti yemiyorsanız bu makarnayı denemeyin. Bu etin çiftlik domuzlarına göre ağır bir kokusunun olmaması, onu danayla karıştırma olasılığını arttırıyor (hatta haberlerde gördüğünüz gibi ülkemizde bazı sahtekarlar, dana eti diye bunu insanlara yediriyorlar). All’amatriciana sosla gelen Spaghettileri papardelle kadar etkileyici değil. Bu seçenekte isterseniz makarnanızı domuz eti olmadan da hazırlayabiliyorlar. Ne yazık ki papardelle için bu şans yok.
Fiyat/Kalite dengesini çok iyi bulduğum Campagnolo’da mütevazı bir şarap menüsü var.
Engelliler için olanak yok.
Değerlendirme: 8/10
#fahrigediztoronto #toronto #torontofood #torontolife #torontoeats #italy #italianfood #italian #bonemarrow #burrata #campagnolo #kanada #canada #canadian #gastronomy #pasta #foodcritic

fahrigediz (Yemek – Food) paylaştı.

-