GÖMEÇLİ ÜRETİCİYE ULUSLARARASI SİRKE ÖDÜLÜ Hürriyet gazetesinde Sefer TALAY’ın aşağıda okuyacak

GÖMEÇLİ ÜRETİCİYE ULUSLARARASI SİRKE ÖDÜLÜ

Hürriyet gazetesinde Sefer TALAY’ın aşağıda okuyacak olduğunuz haberini görünce çok mutlu oldum. Önce Özem ve Kisthene nin yaratıcısı Mehmet Özgü Manisalı’yı ve Fabrika Müdürü Ali Rıza Kaygın’ı tebrik ettim.
Kullandığınız ürünlerin uluslararası yarışmalarda ödüllere layık görülmesi insanı ister istemez mutlu ediyor. Bizler tüketici olarak sağlıklı ürünü talep ettikçe, firmalar da sağlıklı ürünü yapıp bize arz etmek sorunda.
Yunanistan’da Olympawards’ın düzenlediği Uluslararası lezzet yarışmasında, Kisthene’nin elma ve üzüm sirkeleri altın, incir sirkesi gümüş ve dağ çileği sirkesi ise bronz madalya kazanmış. (Haberdeki vişne, üzüm olacakmış)
En iyi sirke evde kendi yapacağınız sirkedir. Ancak sirke yapma imkanı olmayanlar geleneksel yöntemlerle yapılmış, 6 ay fermantasyon için bekletilmiş bu tür ürünleri de alabilirler. Marketlerde yapılan sirke, bir günde kimyasal olarak imal edilen sadece asetik asittir. Biz marketlerde satılan ürünleri sadece temizlikte kullanıyoruz. Ev yapımı sirkeyi hem sabahları aç karnına sulandırarak içiyor hem de salatalarımıza koyarak sirkenin mucizevi yararlarından faydalanmış oluyoruz. Eşim Nurçin IBS’ini sirke ile iyileştirdi.
Şimdi Hürriyet’teki habere bakalım. “Gömeçli üreticiye uluslararası sirke ödülü

Gömeç İlçesi’nde 2 yıl önce geleneksel sirke üretimine başlayan Mehmet Özgü Manisalı, Yunanistan’da Olympawards’ın düzenlediği lezzet yarışmasında, elma ve vişne sirkeleri ile altın, incir sirkesi ile gümüş ve dağ çileği sirkesi ile de bronz madalya kazandı.

Gömeç’te ▶️ Devamı yorumlarda… #saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #sağlıklıbeslenme #beslenme #beslenmeuzmanı #beslenmevediyetetik #diyet #diyetisyen #sirke #evyapımısirke #kisthene #özem #mehmetözgümanisalı #alirızakaygın #fermantasyon #ibs

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-