Günaydinlar  UNESCO Dünya Mirası Ani Ani, 7. ila 13. yüzyıllar arasında bu

Günaydinlar UNESCO Dünya Mirası Ani

Ani, 7. ila 13. yüzyıllar arasında bu bölgede ortaya çıkan mimari yeniliklerin kapsamlı bir panoramasını sunmasıyla, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Arpaçay’ın batı yakasında, Ermenistan’la doğal sınırı oluşturan vadiye hâkim konumdaki Ani’nin ortaçağ kentlerine özgü meskûn, dini ve askeri yapıları yüzyıllar boyunca Hıristiyan ve Müslüman hanedanlar tarafından geliştirildi.

Ermeni Krallığı’nın başkentliğini yaptığı ve İpek Yolu’nun bir kolunun kontrolünü ele geçirdiği 10. ve 11. yüzyıllarda zenginleşen kent, Bizans, Selçuk ve Gürcü hâkimiyeti altında da ticaret kervanları için önemli bir kavşak olmaya devam etti. Düşüşünü ise Moğol istilası ve 1319’daki şiddetli bir deprem başlattı. “Dünyanın bittiği nokta”da yer alıyormuş gibi görünen Ani, ortaçağda bu bölgede ortaya çıkan mimari yeniliklerin neredeyse her birinden örnekler veren benzersiz bir yer. • “Ani” adının Su ve Bereket Tanrısı Anahita’dan geldiği düşünülmektedir. • Ani ören yerindeki kalıntıların kapladığı alandan, bir zamanlar burada 10 binin üstünde insanın yaşadığı anlaşılmaktadır. • Gizli su kanalları, keşfedilmemiş keşiş hücreleri, devasa dehlizler, çatallaşan geçitler, ucu olmayan tüneller ve insana yön duygusunu kaybettiren köşeler, Ani’deki bilinmeyen yeraltı yapılarının sadece birkaçıdır. • Ani’de güvercinlerin kullanıldığı bir posta sistemi saptanmıştır. Surların dışındaki 10 büyük güvercinlik ve kentin ana caddesi üzerindeki kazılarda bulunan güvercin yalağı bunu kanıtlamaktadır.

#gezginnerede #kars #unesco #aniharabeleri #tatil#holiday #kesif #photography #photo #travel #gezgin #yasam #likeforlike #instagood #instalike #aniyakala #photooftheday #turizm#like4like #likealways#bestoftheday #günaydin#goodmorming#gezi#seyahat#iyigünler#atlaucagagit

gezginnerede (@gezginnerede) paylaştı.

-