HAC SELFİE’LERİNE HAYIR! Kâbe’nin etrafında yürürken kendilerinin videolarını çekerken, Hacer

HAC SELFİE’LERİNE HAYIR!
Kâbe’nin etrafında yürürken kendilerinin videolarını çekerken, Hacer ül-Esved’i öperken yahut da Mescid-i Nebevinin yeşil kubbesi önünde dururken görebilirsiniz onları.

Âlimlerin ve tüm diğer hacıların bu tip ‘turistik davranışları’ kınamasına rağmen selfie ateşi son zamanlarda bazı hacıları ve ziyaretçileri sarmış durumda. “Mescid-i Haram’da hacılar görüyorum Kabe’yi arkaplana alarak selfie çekiyorlar ve sonra da bunu Facebook’ta paylaşarak ibadetlerini ‘mütevazî gösteriş’ ile mahvediyorlar”. Mekke’deki ve Medine’deki bu mübarek mekanlarda her hareketi sosyal medyada paylaşılması zamanla daha fazla hacının bu mübarek mekanlarda telefon kullanmalarına sebep oldu.

Çoğu insan bu tarz davranışların huşûya ve tevazuya ulaşmaya engel olduğuna inanıyor. Özellikle de ömürde bir defa yapılan bir ibadette: HAC

Cidde’de hocalık yapan Şeyh Assim El-Hakim diyor ki: “Geçerli bir sebep olmaksızın bu mekanlarda fotoğraf çekmek alimler arasında tartışmalıdır. Ancak bu konuda görüş farklılıkları olsa da Haccın anlamı ve özü konusunda görüş farklılığı yoktur. Bu ibadet samimiyet ve sünnet üzeredir. Rasulallah (s.a.v) Hacc’a gittiğinde buyurdu ki: “Ey Allah’ım, senden öyle bir hac diliyorum ki içinde hiçbir gösteriş ve böbürlenme olmasın”
Bu açıdan bakıldığında, selfieler ve videolar peygamberimizin dileğine ters düşmektedir.

Muteber Arabistan âlimlerinden Şeyh Abdülrezzak El-Bedr, şunları söyledi: Rasulallah (s.a.v) mikâta ulaştığında şöyle buyururdu; “Ey Rabbim, bu hacc’ı riyasız ve fark edilme çabasından yoksun kıl”. Mikâtta (ihrama girilen yer) yapılan bu duadan sonra nefis mücadelesi başlardı. Ama şimdi mikâttan başlamak üzere bir çok insan tavafta arefede ve şeytan taşlamada hatıra fotoğrafları çektiriyorlar. “Sanki bu ibadetin tek amacı fotoğraf çektirmekmiş, ibadet etmek değilmiş gibi”

Birkaç sene öncesine kadar mübarek bu iki mescide kameralı telefon sokmak yasaktı ancak öyle görünüyor ki bu kurallar biraz gevşetilmiş durumda.

Dolayısıyla son yıllarda özellikle artan bu davranışa karşı Hac rehberlerinin ve eğitimcilerinin, hacı adaylarına bu konuda sorumluluk ve bilinç kazandırmalarının oldukça faydalı olacağı kesindir.
SUFFAGAH

cahide_sultan (Cahide Sultan) paylaştı.

-