Haftalar evvel @1kitap1fotograf ‘da #1kitap1tanitim kapsamında Şule Gürbüz’ün Öyle miymiş? kitab?

Haftalar evvel @1kitap1fotograf ‘da #1kitap1tanitim kapsamında Şule Gürbüz’ün Öyle miymiş? kitabı üzerine bir-iki kelam etmiştim.

#Repost @1kitap1fotograf with @repostapp
・・・
İnsan; ele avuca sığmayan, hiçbir kalıba uymayan, bazen kendini dahi anlamaktan uzak, zaaflarla dolu ama bunu kabul edemeyecek kadar da narsist. ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’ diyen büyüklerimiz, büyük ihtimalle, değil özeleştiri yapmaya, eleştirilmeye dahi tahammülü olmayan insanı düşünmüşlerdir bu sözü söylerken.
Şule Gürbüz’ün ‘Öyle miymiş’ isimli kitabı da insana ve onun dünyasına dair eleştirilere yer veriyor. Öyle ki, buna tamamen hazırlıksız yakalanan okur bir tokat yemiş gibi sarsılıyor. Çünkü okuyucuya içeriği açıklayacak ne bir önsöz, ne de arka kapakta bir tek satır var. Zaten kitabı bir kaç cümleyle açıklamak da neredeyse imkansız görünüyor. İnsan da bir iki cümleyle açıklanamayacak kadar karmaşık bir labirent değil midir?
Yaşam, inanç, doğa ve ölüm ekseninde dönen dört metin insanı tüm yönüyle gözler önüne seriyor. Şule Gürbüz’ün kendine has üslubu ve seçtiği kelimeler iğne oyası gibi özenle işlenmiş. Bu, ona has durum, konuyla birleşince anlaşılması bir o kadar zor olabiliyor. “Derler ya hani ‘Bir inananın yaptığı gerek diğerlerini de kurtarır,’ diye, kimse diğerini kurtaramadı, kurtlandırdı belki de. Bilgisi ile zeki ama varlığı ile ahmak insan varlığından habersiz yanan otlar, kokular arasında yine de sermest kaldı.”
•••
@ses.seda
#oylemiymis
#1kitap1tanitim
#1kitap1fotograf
#kitap
@iletisimyayin
#şulegürbüz

ses.seda (Seda) paylaştı.

-