Hava sonbaharımsı biraz. Çok severiz bu değişim mevsimini, ama daha çok erken

Hava sonbaharımsı biraz. Çok severiz bu değişim mevsimini, ama daha çok erken. Olgunlaşmak için sıcak ve güneşe ihtiyacı olan sebzeler adına, keşke biraz daha yaz kalsa hava.
Öte yandan serinde ekmek yapmak keyifli. Kızılcık mayalı beyaz ekmeğe doyamadık kahvaltıda. Diğerleri şeftali kabuğu ve tarçınlı yaban mayası ve ekşi maya karışımı, unları da karışık, çavdar bile var.
Arayıcı, toplayıcılara çakal eriği alarmı vermiş olalım. Biz topladık, şekerledik, biraz su salsınlar diye bıraktık. Liköre kapılma sebebimizdir kendileri. Kendisi toplayamayanlar köylü pazarlarına uğrasınlar, bu ara reçellik diye satılıyor olmalı.
Kurumaya bıraktıklarımız Japonya’nın ünlü umeboshi’sinden uyarlama bir tür turşu. Ekşi yaban erikleriyle denedik, yaklaşık yüzde 15 oranında tuzlayıp ağırlık altında beklettik. Suyunu tamamen salınca süzdük. Suyu yemeklerde çeşni olacak, tuzlu, ekşi, kuru eriklerin hoş bir tadı var. İkinci denemeye mürdümlerle ve biraz daha az tuzla başladık. Aslında ham kayısıyla yapılması tavsiye ediliyor, ama elimizde olan erik olunca böyle oldu.
Eriklerle bir küçük deney daha var, ama istenen sonucu vermezse erikli yaban mayası veya gazoz olacak.
Böyle, böyle geçiyor günler, kokular, renkler, işler, güçler…
#ekşimayaekmek #yabanmayası #kızılcıklıyabanmayası #çakaleriği #göven #erikturşusu #erikkurusu #çiftlikmutfağı #kırevindehayat #sourdoughbread #wildyeast #yeastwaterbread #sloeliqueur #plum #plumyeastwater #umeboshi with #wildplums #farmkitchen #countrylife

meyvelitepe (Meyvelitepe) paylaştı.

-