KİLO VERMEK İÇİN 4 BASİT ADIM! Kilo vermek son çıkan zayıflama ilacın?

KİLO VERMEK İÇİN 4 BASİT ADIM!

Kilo vermek son çıkan zayıflama ilacını almakla olmuyor. Yiyecek seçimlerimiz ya yağ yakmamızı ya da yağ depolamamızı sağlar. Kilo vermek istiyorsak yağ yakan seçimler yapmalıyız. Şeker ve şekere dönüşen karbonhidratlar insülin salgılanmasına neden olurlar. İnsülinin bir görevi de şekeri yağa dönüştürerek gerektiğinde kullanmak üzere depolamaktır. İnsanoğlunun avcı toplayıcı olduğu dönemlerde sadece meyvelerin olgunlaştığı zamanlarda yani yaz sonları ve sonbaharda şekerli yiyecekler yeniyor, bu da insülin tarafından kıtlık günlerinde kullanılmak üzere yağa dönüştürülüyordu. Ancak artık 365 gün şekerli yiyecek bulabiliyor, kıtlığa da girmiyoruz, yani sürekli depoluyoruz. Yağ tüketmek ise insülin salgısı açısından şekerin tam tersi etki yapar, yiyecek bol depolamaya gerek yok etkisi denebilir buna.

Yağ yakma veya depolama konusunu etkileyen insülinden başka bir faktör daha var; mikrobiyom. Vücudumuzda yaşayan 100 trilyondan fazla organizma toplamı mikrobiyom olarak adlandırılıyor ve artık ayrı bir organ olarak görülüyor. Özellikle bağırsak bakterileri, yediklerimizden kaç kalori emileceğine, yemek isteğimizin şiddetine ve hatta yeme alışkanlıklarımızı düzenleyen beyin kimyasallarının üretimine kadar büyük rol oynuyor.

Kilo vermenin 4 adımına gelince:

1. Şeker ve karbonhidrattan ciddi düşük bir beslenme yapın. Önerim, günde 60-80 gram karbonhidrat tüketimini hedeflemeniz.

2. Daha fazla yağ yiyin. Sofralarınıza yağ yeniden hoş gelsin. Soğuk sıkım zeytinyağı, hindistancevizi yağı, kuruyemişler, tohumlar, serbest dolaşan yumurta ve otla beslenen hayvan etleri tüketin.

3. Tabağınızda probiyotikten zengin fermente yiyeceklere yer verin. Bu yiyeceklerdeki probiyotik bakteriler kilo vermeye yol açar.

4. ▶️ Devamı yorumlarda… #saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #sağlıklıbeslenme #beslenme #beslenmeuzmanı #beslenmevediyetetik #diyet #diyetisyen #kiloverme #canankaratay #karataydiyeti

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-