#kitapyorumu İç ses’e güvenme bazen pek iyi sonuçlar doğurmasa ki bunlar, köpek

#kitapyorumu İç ses’e güvenme bazen pek iyi sonuçlar doğurmasa ki bunlar, köpek dolu bir mahalleye girip deli gibi kovalanmak gibi pek iyi şeylerle karşılaştırmasa da genellikle iç ses bizim mantıksal sesimizdir. Yukarıdaki örnekten benim mantıksal sesimin ne durumda olduğunu anlamamanız pekte zor değil.

2030’lu yıllarda iç sesimiz bir delilik belirtisi ve hayat kalitemizi düşüren bir hastalık olaraj görürmüş ve Gnosis şirketi insanlar için en iyi karar alma mekanızması olan Lux’u icat etmiştir. Bu program insanların hayat standartlarını yukarıda tutan ve hayatlarını kolaylaştıran en iyi uygulamadır ve insanlar bundan fazlasıyla nasiplenmektedir. Rory kabul edildiği Theeden Akademisine gidene kadar hayatını Lux’un güvenli ellerine teslim etmiştir. Tâ ki bir sınavda iç sesi şüpheyi duyana kadar. Gerçekten Lux sanıldığı gibi insanların hayatlarını mı kolaylaştırıyor?

Aplikasyon son dönemde okuduğum ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadığım Parazit kitabından sonra benzer bir konuyla aslında çokta iyi bir kitap yazılabildiğini gösterdi. Bunun en büyük özelliği kurgusunun iyi olması ve başındam sonuna kadar ikinci bir kitap olacakmış gibi aksiyonu yükseltip tek bir kitapta işi çözmesi oldu. Konusu sizcede ütopik bir gerçeklik barındırıyor mu? yavaş yavaş bizleri ele geçiren telefonlarımızın yakın gelecekte tüm hayatımızı kontrol edeceğini bize güzelce gösteren Aplikasyon’un karakter betimlemeri az daha iyi olabilirdi. Bana göre az daha karakterler güçlü olarak betimlemseydi tadından yenmeyecek bir kitap olabilirdi ama bu haliyle bile olduçka keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. Kitabın dili oldukça akıcı ve çevirisi muazzam. Kitabın çevirmeni Gece evi ve Hush Hush serisinden tanıdığımız sevinç abla olunca kitaptan aldığım keyif ikiye katlandı. Kısacası Aplikasyon bizi yakın gelecekte telefonlar ile ilişkimizi göstermek üzere bir zaman yolculuğuna çıkarıyor ve bu yolculukta insanların kaderinin neler olacağını bol aksiyonlu yoldan bize gösteriyor. Puanım:5

sonkahvebukucu (Ahmet Şahin) paylaştı.

-