Kübalı diktatör Fulgencio Batista, 1940’larda ve tekrar 1950’lerde ülkenin lideri olmuş. Küba

Kübalı diktatör Fulgencio Batista, 1940’larda ve tekrar 1950’lerde ülkenin lideri olmuş. Küba Devrimi’nin önderi olarak bilinen Fidel Castro’nun diktatöre karşı ilk önemli hamlesi, Santiago de Cuba’da yer alan Moncada Kışlası’na 26 Temmuz 1953’te düzenlediği saldırı.

Ancak saldırı başarısızlıkla sonuçlanmış, çoğu asker orada yaşamını yitirmiş ve Castro da tutuklanmış. Küba Devrimi’nin ilk adımı olarak görülen harekat, bu açıdan tarihsel öneme sahip. Sonradan kurulacak örgüte de saldırı tarihinin adını vermiş: 26 Temmuz Hareketi!
1959 yılına gelindiğinde Fidel Castro, 26 Temmuz Hareketi’ni (Movimiento 26 de Julio) başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmış. Batista rejimi devrilmiş!

Tarihe “Küba Devrimi” olarak geçen olayın perde arkasında ise elbette sadece Fidel Castro yok. Kardeşi Raúl Castro’yu ve harekatın en başarılı askeri yeteneklerinden biri olarak görülen efsanevi devrimci Ernesto “Che” Guevara’yı da unutmamak gerek… Ülkedeki binaların duvarlarında, dükkanların vitrinlerinde, hediyelik eşyalarda kısacası heryerde Che Guevara var. Che’nin lakabının anlamı gibi orada en yakın ‘’dost’’unuz olacağı kesin.

Fotoğrafı Trinidad’ta çektim. İyi geceler! #SETKuba

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-