KUR’ÂNÎ GÜZEL BİR NÜKTE Rabbimiz, kitabında AHİRETE YÖNELİK ne kadar teşviki varsa

KUR’ÂNÎ GÜZEL BİR NÜKTE

Rabbimiz, kitabında AHİRETE YÖNELİK ne kadar teşviki varsa hemen hepsini ▪ “koşun”, ▪ “yarışın”, ▪ “nefes nefese kalın” gibi bir çabalama ifade eden fiillerle zikretmiştir. Örneğin Hadid Sûresi 21’de şöyle buyurur:

سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاء وَالْأَرْضِ “Rabbinizden bir bağışlanmaya ve eni, gökle yerin genişliği kadar olan, cennete YARIŞIRCASINA KOŞUN…” Ama DÜNYAYA YÖNELİK ne kadar yönlendirmesi varsa, bunları da hep
▪ “yürüyün”, ▪ “acele etmeyin”, gibi aşırı bir çabalamayı gerektirmeyen fiillerle zikretmiştir. Örneğin Mülk Sûresi 15’de şöyle buyurur:

هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِي مَنَاكِبِهَا وَكُلُوا مِن رِّزْقِهِ وَإِلَيْهِ النُّشُورُ “O, yeryüzünü sizin ayaklarınızın altına serendir. Şu halde haydi ONUN ÜZERİNDE YÜRÜYÜN ve Allah’ın rızkından yiyin. Dönüş ancak O’nadır.” İşte bu incelik bize göstermektedir ki, Müslümanlar cennete götürecek amellerde nefes nefese kalacak şekilde koşuşturmalı; ama dünyayı ilgilendiren konularda işleri oluruna bırakarak, normal akışında götürmelidir. Böyle yapanlar inşâallah ahiret yolculuğunda daha kârlı ve önde olacaklardır.
#ahiret#dunya#jannah#cehennem#muslim#muslimah#amel#Quran#sunnah

menar.27 (Menâr ☁) paylaştı.

-