KURBANDAN HADİS-i ŞERİF . Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Buyurdular:

KURBANDAN HADİS-i ŞERİF
.

Peygamber Efendimiz
(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)
Buyurdular:
.

Allah katında günlerin en muazzamı Kurban Bayramı günüdür.
.

Kurban kesiniz ve ona iyi muâmele ediniz. Çünkü bir kimse kurbanını alır, onunla kıbleye dönerse, kıyâmet gününde o kurbanın kanı ve tüyü onu koruyan iki kale olur. Muhakkak sûrette kurbanın kanı Hz. Allâh’ın muhâfazasında toprağa düşer. Azıcık bir infâk (Allah rızası için harcama) sebebiyle çok mükâfâta nâil olursunuz.
.

Kim Kurban Bayramı gününde kesmek için kurbanına yaklaşırsa Allâhu Teâlâ’nın rahmeti de cennette ona yaklaşır, kurbanını kestiği zaman kanından akan ilk damla ile birlikte onu mağfiret eder, Allâhu Teâlâ o kurbanı kıyâmet gününde mahşere kadar onun için binek kılar, derisi ve her kılı adedince ona sevap ihsân eder.
.

Gücü yeten kimsenin şefâate nâil olmak niyetiyle Allah rızâsı için Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hazretleri’ne bir kurban kesmesi menduptur.
.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) büyük boynuzlu çok güzel iki koçun birisini yere yatırıp besmele çekti ve tekbir getirerek “Allâh’ım! Bu Muhammed’den ve Ehl-i Beyt’imdendir.” deyip kesti. Sonra ikincisini keserken “Allâh’ım! Bu da Muhammed ve ümmetindendir.” dedi.
.

Hz. Ali (Radıyallahu Anh) Hazretleri biri kendisi için, biri Resûl-i Ekrem Efendimiz için olmak üzere iki koç kurban eder ve ‘Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), zât-ı şerîfleri için kurban kesmeyi bana vasiyet buyurdular.’ derdi.

ilimvakti (İlim Vakti) paylaştı.

-