OUIJA: ORIGIN of EVIL (2006) 2014’te büyük umutlara kapılıp izlediğim Ouija filminden

OUIJA: ORIGIN of EVIL (2006)

2014’te büyük umutlara kapılıp izlediğim Ouija filminden sonra daha iyi bir ikinci film ile karşılaşmayı hayal ederken, bir öncekinden hallice sıçmık bir film karşıma çktı. İnstagram hesabımda insanlar ikiye ayrılmış gibiydiler; filmi beğenenler de vardı, beğenmeyenler de. Sanırım çoğunluk beğenmeyendi. Film internete düşmesine rağmen sinemada izlemeye karar verdiğim için yine çenesi düşük ergen grubu ile birlikte kâh onlara içimden küfür ederek, kâh orta parmak göstererek filmi izlemek zorunda kaldım.

İlk filmin berbatlığını biraz daha kapatmaya çalışalım demişler ama filmin sıkıcı gidişatı bu açığı biraz daha açmaya gayretinde olmuş. Bana göre filmin en güzel taraflarından biri 60’lı yıllarda geçiyor olması ve o yılların dekorunu güzel yansıtmış olmalarıydı. Kılık kıyafet, saç tasarımları, eşyalar pörfektti ama “kim siker dekoru, 60’ları, bizi korkutacak ve heyecanlandıracak film lazım lan,” diyorsanız babayı alırsınız. Yani babanızı alır sinemaya gidersiniz demek istedim yanlış anlamayın.

Evet; film aslında izlenmeyecek kadar kötü değil ama insan biraz hareket arıyor bu tarz filmler de. Benim de bu tarz bir hayalim vardı ama babalara gelme durumu ve üstüne üçün biri de eklenince bize yine göründü çükümün yolları. Filmin sonlarına doğru hareketlenmeye başlayan filmi, tavanda hamam böcekleri gibi dolaşan iblisler bile kurtaramamış ne yazık ki. Durum bööle olunca kaderimize katlanıp filmi sonuna kadar izledik. Ha bu arada filmde hoşuma giden şeylerden biri de dijital film gösterme tekniğinden önce makaralı sistemle (35mm) izlenilen filmler gibi efektler yapmışlar. 90’lı yılların sinema filmleri tadında olmuş diyebilirim.

Dul anne ve iki kızı kendilerini insanları mutlu etmeye adamış ve hayatlarını sahte ruh çağırma olayı ile idare ederek kazanmaktadırlar. Evlerinde kurdukları sahte ruh çağırma seansları, evlerine giren bir Ouija tahtasıyla birden gerçeğe dönerek, birtakım sırların açığa çıkmasını ve hemen arkasından korkutucu olayların gelmesini sağlar. Evin küçük kızına dadanan bir iblis, geçmişlerine dair bazı gizemli olayların da başlangıcı olur.
Yönetmen:Mike Flanagan
Senaryo:Mike Flanagan, Jeffrey Howard
Ülke:ABD
IMDb :6,3

korkukolik (Volkan Şimşir) paylaştı.

-