PATLICAN YEMEK İÇİN 4 NEDEN! Patlıcan pek çok yararlı besin ögesi içeren

PATLICAN YEMEK İÇİN 4 NEDEN!

Patlıcan pek çok yararlı besin ögesi içeren bir yaz sebzesi. Patlıcan yemek için birçok neden var, bunlardan 4’ü: ▪️ Patlıcan düşük glisemik indekslidir.
Diyabet veya prediyabetiniz varsa patlıcan gibi düşük glisemik indeksli yiyeceklerle beslenmek gerekir. Düşük Gİ beslenme kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini de düşürür. ▪️ Patlıcan kalbi korumaya yardımcıdır.
Patlıcan klorojenik asit içerir ve bol liflidir. Bu da kalp için çok yararlıdır. ▪️ Patlıcan bir beyin gıdasıdır.
Hücre zarlarını, özellikle beyin hücrelerinin, hasar görmekten koruyan bir antioksidan olan nasunin maddesini belki de duymamışsınızdır. Patlıcana mor rengini veren bu madde lipid peroksidasyonuna karşı koruyor. Beyin hücrelerinin de neredeyse tamamen lipidden (yağ) oluştuğunu düşünürsek önemi daha iyi anlaşılır. ▪️ Patlıcan bakır açısından zengindir.
Bakır kolajen oluşmasına, demir emilimine yardımcı, enerji üretiminde rolü olan önemli eser elementlerden biridir. Bakır eksikliği, enfeksiyon, osteoporoz, nörolojik fonksiyonlarda bozulma ve büyüme eksikliği riskini arttırır. Hayvansal kaynaklarda daha fazla bulunmasına rağmen patlıcan, öantar, kaju, mercimek ve bademde de bulunur.
Patlıcanla ilgili bazı bilgiler: ▪️ Patlıcan bir sebze olarak bilinir ancak aslında beri ailesindendir. ▪️ Patlıcanın acılığı tuzlu suda bekletilerek alınabilit. ▪️ Patlıcanın % 90’ı sudur. ▪️ Bir porsiyon patlıcan sadece 24 kaloridir.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynak: https://www.emaxhealth.com/1506/four-reasons-eat-eggplant

#saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #patlıcan #beslenme #beslenmeuzmanı #beslenmevediyetetik #diyet #diyetisyen #karataydiyeti

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-