#Repost @dunyamisafirii • SAHİ YETİMLERİN BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN !? ‘Babalar Günü

#Repost @dunyamisafirii

SAHİ YETİMLERİN BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN !?
‘Babalar Günü’ son yıllarda büyük burukluğa neden olan bir gün olarak karşımıza çıkıyor.
Coğrafyamızda yaşanan büyük acıları çoğunlukla yetim kalan küçük çocuklar yaşıyor.
Sadece Irak işgalinden geriye kalan yaklaşık beş milyon yetimin varlığını dünya skalasına yerleştirdiğimizde karşımıza 170 milyonluk ürkütücü bir rakam çıkıyor.
Bütün bunları vizörün kadrajına almaya kalktığımızda milyonlarca yetimin görüntüsü önümüze çıkar.
Yemen, Suriye, Filistin, Irak, Kudüs gibi geniş coğrafyanın dört bir tarafında verilen şehitler, arkalarında milyonlarca yetim bırakıyor.
‘Kan merkezli’ bir coğrafyadan ‘can merkezli’ bir coğrafyaya bir türlü geçiş yapamadık şimdiye kadar. Soluklanamadık doğrusu.
En acısı ise, Müslümanın Müslümanı katlettiği bir dönemde hala bu ateşi söndürebilecek adımların atılamaması vicdanları sızlatıyor.
Alan hâkimiyeti uğruna yeni mevzi arayışları sürerken, bizleri bekleyen korkunç sonu ise görmezden gelmeye çalışmak işin vahametini daha da artırmaktadır.
Gerçekten “kan merkezli” bir coğrafyanın sakinleri olarak yarın neye uyanacağımızı bir türlü kestiremiyoruz.
Eskiden hesaplar, klasik usulde primitif ‘additor’ ve ‘metalik uç’ yardımıyla yapılıyordu. Şimdi ise ‘tablet’ ve ‘elektronik kalem’ yardımıyla yapılıyor. Ama ortaya çıkan zarar ve ziyan hesapları hep aynı. Tek değişiklik, şimdiki kan kusan ölüm makinalarının daha karışık olmaları ve kısa sürede daha çok can almaları ve geriye daha çok yetim bırakmalarıdır.
Can alırken de bizden can alıyorlar. Can verirken de bizden bir can veriyorlar. Kanı kanla temizlemek asla mümkün olmasa gerek.
Babalar günü saçmalığını çıkaran Sonora yaşasaydı, dünyanın yedinci büyük nüfusunu oluşturan BABASIZ YETİM ÇOCUKLAR için ne düşünürdü acaba?
Bir yetimin başını okşamamış gibi, yetimin gözündeki hüzünlü gülücüğe şahit olmamışcasına. Babasız büyüyen bir peygamberin ümmeti olduğunu unutmuşcasına nedir bu babalar günü telaşı ey müslüman.
Babanı bir günlük mutlu etmek mi tatmin ediyor seni, bu mu baban hayatta olduğu için şükretme şeklin. Bugün bir babayı hediyelere boğup sevmek mi daha iyi, yoksa bir babasız evladı mutlu etmek mi.!
Ye

mujahida_ (Fatma Tetik) paylaştı.

-