#SaffetEmreninTarihDefteri – AYASOFYA Dünyanın en önemli mimari eserlerinden biridir Ayasofya. İlk

#SaffetEmreninTarihDefteri – AYASOFYA

Dünyanın en önemli mimari eserlerinden biridir Ayasofya. İlk yapıldığında bugün gördüğümüz gibi değilmiş elbette. Geçirdiği değişimi anlayabilmek için Sultanahmet Meydanı’na gidip dikkatlice incelemek gerek.

1317 yılında yapı yıkılacakmış gibi göründüğü için devasa payandalar ilave edilmiş.

İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmiş ve bir minare eklenmiş. Fatih’ten sonra 3 minare daha eklenmiş ve bugünkü 4 minareli görüntüsüne ulaşmış.

Önünde sıralanan sultan mezarları da sonradan eklenenler arasında. Bahçesine girdiğinizde, sol tarafta tarihi 1740’a uzanan tek odalı bir ilkokul göreceksiniz. Avludaki muhteşem barok şadırvan da aynı yıl yapılmış.

Girişin sağ tarafında yer alan ve kilise vaftizhanesi olarak yapılan bina, Sultan 1. Mustafa ve Sultan Deli İbrahim’in ebedi uykularına ev sahipliği yapan türbelere dönüştürülmüş.

Yanındaki türbe ise Mimar Sinan tarafından Sultan 2. Selim’in eşi Nurbanu Sultan ve babalarının vefatı üzerine kardeşleri 3. Murad’ın tahtta rakipsiz oturabilmesi için öldürülen beş oğlu için yapılmış. Davut Ağa’nın tasarladığı yan türbede ise Sultan Murat gözde eşi Safiye ve 23 oğluyla beraber yatıyor. Oğullarından 19 tanesi tahta geçen erkek kardeşleri 3. Mehmet’in muhalefetle karşılaşmaması için idam edilmişler.

Son türbe 3. Mehmet’e ve eşi Handan Sultan’a ait. 3. Mehmet öldüğünde oğullarından hiçbiri idam edilmemiş; onun yerine tahta geçmeyen erkek çocukları saraydaki “kafes”te mahpus olarak tutulmuşlar.

Türbelerin yanında yer alan ve onlara kıyasla daha zarif kubbeli bir yapı olan muvakkithane ise 19. yüzyılda Fossati Kardeşler tarafından ilave edilmiş.

Fotoğraf: @sefayamak

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-