#SaffetEmreninTarihDefteri – SARAYIN GÖZDESİ KADIKÖY ⌛️⌛️⌛️ İstanbulun en güzel

#SaffetEmreninTarihDefteri – SARAYIN GÖZDESİ KADIKÖY
⌛️⌛️⌛️
İstanbulun en güzel ilçelerinden biridir Kadıköy. Vazgeçemeyeni çoktur şimdilerde ama geçmişte daha bir gözdeymiş. Nezihliği, güzelliği ile tanınırmış. Hatta şehzadelerin Topkapı Sarayı dışında yaşadığı ilk yermiş.
⌛️⌛️⌛️
Günümüze ne yazık ki ulaşamayan Kurbağalıdere Köşkü, şehzade Abdülaziz ve Murat’a ev sahipliği yapmış yıllarca. Devlet adamları, paşalar, sarayda görev yapanlar yerleşmek için hep Kadıköy’ü seçmişler.
⌛️⌛️⌛️
Özellikle 2. Abdülhamit devrinde paşaların gözdesiymiş. İmparatorluk merkezinin Avrupa yakasında olduğunu ve Anadolu kıyısının pek de gözde bir lokasyon sayılmadığını düşünmek, civarın geçmişteki cazibesi hakkında daha iyi fikir verebilir.
⌛️⌛️⌛️
Kadıköy özellikle de Kalamış sahili, sandal gezileriyle ünlüymüş. Aileler çoluk çocuk doluşup bir sandala, unutulmayacak güzellikte anılar armağan edermiş kendilerine. Babalar kürek çeker, anneler etrafı doya doya izler, çocuklar da sandalın dalgalarla oyunundan keyif alırlar, ellerini aşağı sarkıtıp suda gezdirmeye bayılırlarmış; eski anılardan öğreniyoruz.
⌛️⌛️⌛️
Bugünün Kadıköy’ünü sevenler en çok ne yapmaktan, nerelere gitmekten hoşlanırsınız? Siz de yorum olarak yazarsanız, dünden bugüne yolculuk gibi olur!

Fotoğraf: @emrkrm

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-