#SaffetEmreyleDunyaTuruBerlin – 4   Fotoğraf: @sule_ustunol_ulgur   Günaydın

#SaffetEmreyleDunyaTuruBerlin – 4 Fotoğraf: @sule_ustunol_ulgur

Günaydın! Haftasonuna Berlin keşfiyle başlayalım. Berlin’deki ünlü yapılardan biri Parlamento Binası; orijinal adıyla Reichstag. 1894 yılında yapılan binanın finansmanı, Fransızlardan alınan savaş tazminatından sağlanmış. Almanya’nın 2. Dünya Savaşı yenilgisi ise 1954 yılında bu binaya çekilen Rus bayrağı ile tarihe yazılmış.

122 yıllık yapıya geçtiğimiz yıllarda bir cam kubbe ilave edildi. Vaktiniz varsa -zira çok sıra beklemeniz gerekecek- binanın tepesine çıkıp yüzde 30’u yeşil olan doğa dostu şehir Berlin’i izlemenin keyfini çıkarın. Parlamento binasının yanında yer alan Başbakanlık binasına ise üzerinde yazan Albert Einstein’a ait söz nedeniyle özellikle dikkat edin: “İnsanlar devlet için değil, devlet insanlar için vardır.”

Son yıllarda yapılan yatırımlarla birçok yeni binanın inşa edildiği Friedrichstrasse bölgesi de görülmeye değer. Sadece Berlin’in yeni yüzüne şahit olmuyorsunuz; binaların yanı sıra sanat galerileri, restoranlar, farklı ihtiyaçlara yönelik dükkânlarla modern ve planlı bir şehir kimliğinin nasıl kurgulandığını görüyorsunuz.

Berlin’i anlatmaya yarın devam… Herkes için harika bir haftasonu olsun!

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-