Size birkaç bölüm halinde İbiza’yı yazdım, son parça ile nokta koyuyorum. Dilediğiniz

Size birkaç bölüm halinde İbiza’yı yazdım, son parça ile nokta koyuyorum. Dilediğiniz zaman #SaffetEmreyleİbiza etiketinden okuyabilirsiniz.

İbiza’da enfes bir Akdeniz Mutfağı var. Zeytinyağının bolca kullanıldığı yemekler, deniz mahsulleri, birbirinden enfes şaraplar… İspanya denince elbette akla hemen paella geliyor. Deniz mahsulleriyle de yapılan bu pilavı mutlaka denemelisiniz. Günün belirli saatlerinde atıştırılan tapas’ları olmazsa olmaz.

Endülüs Mutfağı’ndan izlerin bulunduğu İbiza’da, kızartma yiyecekler ağırlıkta. Pimientos del padron denen kızarmış tuzlu yeşil biber ve ızgara balık vazgeçilmezlerden.

Gündüz için Juan & Andres, gece içinse merkezden 5 kilometre uzakta olan km5 adanın favori restoranları. Her zaman çok popüler, kime sorsanız tavsiye edilen yerler.

Bir önerim daha var; İbiza’ya sadece yarım saatlik mesafede bulunan Formentera Adası. Her saat kalkan feribotlardan birine binerek gidilebilen adanın bakir koyları ve doğası müthiş.

Özellikle İbiza’nın hareketli ve eğlenceli temposundan sonra buranın sessizliği ve doğallığı iyi gelebilir; en azından benim için öyle oldu. Lunaparklardaki Roller Coaster’lara benzeyen koşturmacalı hayatımı dinlendirmek istediğim zamanların vazgeçilmezlerinden…

HERKESE İYİ GECELER!

Fotoğraf: @audiosoup

saffetemretonguc (Saffet Emre Tonguc) paylaştı.

-