Tibet Çınar’ı durdurdum ve “İyi bak oğlum bu afişe, unutma hiç” biraz

Tibet Çınar’ı durdurdum ve “İyi bak oğlum bu afişe, unutma hiç” biraz sonra sana hikayesini anlatacağım dedim. Az sonra yağmur hızlandığında bir ağacın altında durduk. Ağladığımı görmesin diye arkasından sarılarak ve sesimin titremesini kontrol ederek anlattım küçük Gillian’ın hikayesini.

Gillian Lynne bu ismi duymuş muydunuz hiç? “Cats” ve “Phantom of Opera” yı yaptı.
Gillian’a nasıl dansçı oldun ve nasıl bu kadar başarılı oldun, diye sormuşlar. İlginç bir hikayesi olduğunu söylemiş. Aslında okuldayken, gerçekten ümitsizmiş. Hatta okul bir kağıt göndermiş eve. Yazıda diyormuş ki öğretmenler, “Biz Gillian’da öğrenme bozukluğu olduğunu düşünüyoruz. Uyumsuz bir çocuk, konsantre olamıyor, durduğu yerde duramıyor.” Aile çok endişelenmiş ve destek almak için kapı kapı gezmiş. Neyse ki, sonunda doğru uzmanı görmeye gitmişler, annesi ile birlikte. O uzaktaki bir sandalyede ellerinin üzerine oturmuş beklerken, annesi 20 dakika boyunca bu uzman ile Gillian’ın yaşadığı problemler hakkında konuşmuş. Neden dikkatini derslere veremediğinden, öğrencileri rahatsız ettiğinden, ödevlerini neden her zaman geç verdiğinden. Sonunda doktor annesinin yanından ayrılıp Gillian’ın yanına oturmuş ve demiş ki, “Gillian, annenin bana anlattığı herşeyi dinledim ve onunla özel olarak konuşmam gerekiyor.” “Burada bekle, döneceğiz ve çok uzun sürmeyecek.” Gillian’ı odada bırakıp annesi ile ayrılmışlar. Doktor odadan çıkarken masasının üzerinde duran radyoyu da çaktırmadan açıvermiş.
Annesine, “Sadece dur ve onu izle”, demiş. Ve onlar odadan çıkar çıkmaz Gillian müziğe doğru hareket etmeye ve ayağa kalkıp dans etmeye başlamış.
Doktor Gillian’ın annesine dönüp, “Bayan Lynne, kızınız hasta değil, o sadece bir dansçı. Onu bir dans okuluna götürün”, demiş.

Gillian devamını şöyle anlatıyor. “Evet annem beni bir dans okuluna götürdü. Size ne kadar harika olduğunu anlatamam. Bir salona girdik ve orası benim gibi insanlarla doluydu. Kıpır kıpır insanlarla. Düşünmek için hareket etmesi gereken insanlarla. Düşünmek için hareket etmesi gereken. Bale yaptılar, step yaptılar, jazz yaptılar, modern dans yaptılar, çağdaş dans yaptılar.⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

minikgezgin (Minik gezgin) paylaştı.

-