Türkiye’nin zengin ailelerinden birine mensup hanımefendi instegram hesabına taze fasulye resmi koyunca

Türkiye’nin zengin ailelerinden birine mensup hanımefendi instegram hesabına taze fasulye resmi koyunca takipçilerinden biri ‘onca zenginliğin içinde taze fasulye mi yiyorsunuz?’ diye azarlamış. Sadece şu soru bile bizdeki zenginlik algısını özetlemeye yetip de artıyor sanırım. Doğru ya madem parası var taze fasulye ile ne işi olabilir bir zenginin? ‘Getir yavrucuğum az pişmiş bir strogonoff, şu havyarı uzatır mısın masanın ucundan. Hay Allah kahvaltıda yine şampanya bitti görüyor musun!’ Sanırım böyle bir sofra düzeni gözlerinde canlanıyor zenginlerin şaşalı yaşamlarını gözünde canlandıranların.
İşin dalgası bir yana bu algının oluşmasının üzücü bazı gerekçeleri var. Okumaya ve izlemeye doyamadığınız Türkiye’nin en zengin müteahhitlerinin yaşamları magazin basınında tam da böyle yansıtılmıyor mu? Bugüne kadar zenginliğin tarifi mal mülk ve bunların teşhir edilmesi üzerinden yapılmadı mı?
Bu yüzden yılbaşında piyango bileti alanların onda dokuzunun hayallerini pahalı arabalar süslemesi rastlantı değil. Çünkü günümüz toplumlarında zenginlik teşhir edilmesi gösterilmesi gereken bir aksesuar olarak yaşanıyor. Bu yaz işte böyle bir piyango talihlisinin traji komik hikayesine rast geldim. Piyangodan kendisine büyük ikramiye çıkınca paranın yarısına en pahalı arabayı altına çekmiş. Kalan yarısını akrabalar dolandırmış, bir süre sonra mafya musallat olmuş, mafyadan kurtulmak için başka mafya tutmuş bu sefer de onlar soymaya başlamış. Zavallı adam hakkın rahmetine kavuştuğunda böyle bir zenginliği gördüğü için pek bir dertliymiş…
Mezar taşına ‘Bu zavallı adam zenginlik algısının kurbanı olmuştur’ yazabiliriz.
Yine de başımızı çevirip Beyaz Saraya baktığımızda dünyadaki zenginlik algısının nasıl bir insanı bir ülkenin başına taşıyabileceğine de tanıklık ediyorsunuz. Altın varaklı duvarlar, devasa evler, güzel kadınlarla Trump’ın zenginliğini yaşaması ABD’nin öte yakasında Silikon Vadisinde kot ve t-shirtle gününü geçiren milyarderlere hiç benzemiyor.
Taze fasulyeden yola çıkıp Beyaz Saraya kadar ulaştık! Toparlarsak bir zengin eğer gerçekten zeytinyağlı taze fasulye yemiyorsa parası olduğu için değil olsa olsa kafası olmadığı içindir. Kesin bilgi, yayalım!

cuneytozdemir (Cuneyt Ozdemir) paylaştı.

-