Uslu, yaramazlık yapmayan, başka çocuklar koşup oynarken hiç oyuna katılmadan bir kenarda

Uslu, yaramazlık yapmayan, başka çocuklar koşup oynarken hiç oyuna katılmadan bir kenarda oturan, riskli olduğunu düşündüğü her deneyimden uzak durmayı tercih eden, çok konuşmayı sevmeyen yada kısık sesle konuşan, göz kontağı kurmak istemeyen çoğunlukla yanlız kalmayı , pasif aktiviteler yapmayı tercih eden bir çocuk düşünün.
Çevrenizde böyle bir çocukla karşilaştığınızda yada öğretmenseniz sınıfınızda böyle bir çocukla karşılaştığınızda hiç problem yaşatmayan bir çocuk olduğu için böyle bir çocuğu uslu, çekingen bir yapısı var diye tanımlayabilir ve göz ardı edebilirsiniz. Çünkü biz problem yaratanı sorunlu olarak düşünme eğilimindeyiz.
Ancak bu çocuklar sosyal ortamda kendilerine güvenleri olmadığı düşünülerek dikkat edilmesi ve gözlenmesi hatta desteklenmesi gereken çocuklardır.
Bu çocuklar sevilmediklerini, değerli olmadıklarını düşünüyor olabilirler hatta insanların kendilerini fark etmediklerini düşünüyor olabilirler.
Anne babası mükemmel çocuk olmasinı istedikleri için çok fazla eleştiri alan ve özguveni zedelenmiş de olabilir.
Yada aşırı korumacı bir anne babaya sahip olup her türlü aktiviteden uzak tutulmuş hatta karar verme şansı verilmemiş de olabilir.
İste bu sebeple bu çocukların neden içe kapanık olduklarını araştırmak ve ona destek olmak lazım çünkü #herçocuközeldir #herçocukfarklıdır

cocukgelisimiuzmani (Sibel Özkızıklı) paylaştı.

-