Uykusuz babalar bazen sizi anlamakta zorlanıyoruz.Bir yazıda rastladığımız “anne yarasi” birbirimizi

Uykusuz babalar bazen sizi anlamakta zorlanıyoruz.Bir yazıda rastladığımız “anne yarasi” birbirimizi anlamakta yardımcı olabilir.

Anne yarası ne demek?
Anne yarası için, bir çocuğun annesiyle olan ilişkisinin bozulması sonucu ortaya çıkan ruh zedelenmesi, yaralanması diyebiliriz. Bazı durumlarda annenin kaybı, hastalığı, var olmaması çocuğu anneden ayırır. Ancak genel olarak, anne yarası çocuğun psikolojisinin zedelenmesi, annenin kendi yaraları nedeniyle davranışları sonucu oluşur.
Bu yaralanmanın en şiddetli türlerinden biri, genellikle annenin ilişkiyi kendi narsistik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmasıyla çıkar.

Erkekler nasıl etkileniyor?
Bu narsistik yaklaşımlar sonucu meydana çıkan yaralarda,iç dinamikler karmaşıklaşıyor, bir erkeğin en derinlerine uzanıyor. Hayatının her alanına etki ediyor, gücünü, enerjisini azaltıyor, cinsel bakışına etki ediyor. Bu yaşananlar ilişkilerini de etkiliyor. Uzun ve sağlam ilişki kurmasını engelliyor, iş hayatına dahi etki ediyor.
Sağlıklı bağlanma ve cinsel enerjiyi – gücü sağlıklı ifade edebilme yeteneği, birçok erkek için, özellikle de çocukluk çağlarını onları hor gören, kendi cinsel güçlerini reddedenlerle büyüyenler için çok zordur.

Cevaplanmamış,çözümlenmemş “anne yarası” bazıları için meseleyi daha da zorlaştırabilir.
Bir kadınla birliktelik zorlaşır, duygular açığa çıkamaz, anne yaraları tekrar tekrar yaşanır.

Bir “anne yarası”, bir erkeği kadının karanlık ya da olumsuz yönlerine yatkınlığa ve duyarlılığa alışkın hale getirebilir; ayrıca onu kadınların kendilerini ifade eden davranışlarına körleştirebilir.

Erkekler, neden bunu yaptıklarını bilmeden dişinin gölge tarafını temsil eden kadınları arar ve çeker. Ve onları ya da kendilerini durdurmak zor olabilir.

Çözümlenmemiş bir anne yarası, bir erkeği kadınlara karşı,niyetleri ne olursa olsun daha hassas ve utangaç yapabilir.İyi niyetli bir kadın bile savunmasız bir erkeğin duygularını yanlışlıkla anne yarasını harekete geçirerek kapatabilir. Daha sonra da neden olduğunu anlayamaz. Hatta erkek de ona ne olduğunu bilmediği için nedenini söyleyemez. İşte bu nedenle de kadın erkek ilişkilerine negatif etkileri var.
Yazının tamamı sitemizde link profilimizde

uykusuzanneler (Uykusuz Anneler Kulübü) paylaştı.

-