Vaktiyle bir çocuk vardı. Medresede okurdu. Kavuklu hocalardan ders alır, anlamaya çalışırdı

Vaktiyle bir çocuk vardı. Medresede okurdu. Kavuklu hocalardan ders alır, anlamaya çalışırdı.

Fakat kafası kalınca idi. Bütün gayretine rağmen pek bir şey öğrenemezdi. Okumaya karşı da fazla istek duy­mazdı. Arkadaşları onu geçmiş, okumayı ilerletmişlerdi. O ise hâlâ bir yıl öncesinin kitaplarını okuyordu.

Günlerden bir gün kararını verdi: — Kafam çok kalın, diye düşündü. Zekâm az. Bu du­rumda okuyamam. İyisi mi köyüme dönüp tarla işlerine bakayım.

Bu maksatla bir sabah yola koyuldu. Yolu bir ovaya düştü. Sıcak bastırmıştı. Çok da yorulmuştu. Yolun kenarında bir mağara vardı.İçerisinin serin olduğundan emindi ,girdi ve mağarada yere uzanıverdi.
Birden gözü mağaranın tavanından yere damlayan su­ya takıldı. Yukarda birikiyor, büyüyor ve damla kendini taşıyamayacak kadar büyüyünce kopup yerdeki taşın üstüne düşüyordu.

Kim bilir kaç yıldır böyle devam edip gidiyordu bu. Taş oyulmuştu. Oysa taş sertti. Su damlası ise yumuşacıktı. Yumuşacık su damlası nasıl oluyor da taşı deliyordu?

Birden şimşekler çaktı beyninde. Yumuşacık su dam­laları senelerce aka aka sert taşları deliyordu. Kendisi de ısrarla derslerine çalışır, okuma isteğiyle hocalarını din­lerse zamanla kafasına bir şeyler girerdi.

— Benim kafam şu taştan daha sert değil ya, diye söy­lendi.
Önemli olan sebat etmekti. Şu su kadar sebat etmek,o zaman kitaplarda yazılı olanlarla hocaların anlattıkları, kalın da olsa, kafada iz bırakırlardı.

Hızla kalkıp gerisin geri medreseye döndü. Çalıştı, çabaladı, arkadaşlarına yetişti. Hattâ zaman içinde hepsini geçti. Öyle bir bilgin oldu ki. kitapları hâlâ ellerde dola­şır, Bu yüzden “Taş oğlu” mânasına gelen “İbn-i Hacer” dendi adına.

“Günlerimiz aynı ölçüde olan valizlere benzer hepsi aynıdır fakat bazı insanlar içlerine diğerlerinden daha fazla şey sığdırırlar” diye bir söz var Rabbim bizede böylesine müthiş bir azim nasip etsin mübarek cumamızda valiziniz bol duayla,bereketle,kısmetle dolsun inşaallah #hayırlısabahlar #hayırlıcumalar

atolyesafinaz (Gülname Akdağ Eşsiz ‍) paylaştı.

-