Vurana vurursunuz. Vuramazsanız kaçarsınız. Kaçamazsanız eğer yersiniz dayağı. Fakat vurana vurmak

Vurana vurursunuz. Vuramazsanız kaçarsınız. Kaçamazsanız eğer yersiniz dayağı.
Fakat vurana vurmak imkanınız varken vurmuyor, üstelik kaçıp gitmiyor, üstelik de başınızı eğip darbeleri sinenize çekiyorsanız, size ne demeli?!
Körpe fidanı topraktan yolmak istediler, ama gelmedi. Eğmek istediler eğilmedi. Keçiyi boynuzundan tutup sürüklemek istediler, ayak diredi. Atı ürkütmek istediler, çifte attı. Köpeğin önünden kemiğini almak istediler, saldırıp daladı. Nehri yolundan çevirmek istediler, yoluna devam etti.
Ama sen!
Sana vursalar, vururdun. Eğseler eğilmezdin. Sürseler, sürülmezdin. Soysalar, soyulmazdın. Çevirseler, çevrilmezdin. Öyleydin ki assalar, ölmezdin.
Ve sen!
Bir getirene on verirdin. Komşu hakkı gözetirdin. Konu hak gözetmekse eğer imanlı imansız ayırmazdın. Evini rahatını döşeğini bırakır, çamlı dağları aşar, kızgın çölleri aşar, yaptığın işler güttüğün davalarla insan takatini aşardın.

Nasıl olmuşsa bilmiyorum, vurmuşlar bize, biz vurmamışız.
Bu anlattığımız küçücük bir misaldi. Kaçabilir miydik bilmiyorum, kaçmamışız, gömmüşüz toğrağa kitapları.
Acaba vurmak bitti mi? Acaba vurdular vurdular bitti mi? Yoksa hala vurmakta mıdırlar?

#CahitZarifoğlu
#Vsco #VscoCam

Cuma,
Zarif Adam’ın dizeleri ile başlayan bir Cuma. Evden 05:23’de çıkıp sokaklarda şöyle bir gezdiğim Cuma. Bir kahvede oturup; “Dedim ya oturuyorum öylece. İyi ki etrafımda kalbimi tanıyanlar yok.” dedirten bir Cuma. Hava soğuk, hava çok soğuk. Kahve içip, şükür etmeli. Rabbim gönüllerimize ferahlık versin dostlar..

Mâ veddeake rabbuke ve mâ kalâ.
Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da.
Duha – 3

Hayırlı Cumalar olsun..

tugberkbturk (Tuğberk Bahadırtürk) paylaştı.

-