Yavruya Notlar 21: Sevgili yavrum, Hayatında iyi, kötü pek çok durumla karşılaşacaksın

Yavruya Notlar 21:

Sevgili yavrum,
Hayatında iyi, kötü pek çok durumla karşılaşacaksın. İşin içinden çıkamadığın zamanlarda, hep başkalarının suçlu olduğunu, dünyanın yaşanılamaz bir yer olduğunu düşündüğün zamanlarda, kendine şu soruyu sorabilirsin; ” Tüm bu olup bitenlerde benim payım ne?”.. Bir kez sordun, cevabı bulamadın mı? Bir kez daha sor..Yine olan bitende hiç etkin olmadığını, tüm olup bitenlerden başkalarının sorumlu olduğunu düşünüyorsan, biraz zaman geçsin, bir daha sor! Yine mi bir pay bulamadın; öyleyse sana samimiyetle ve dürüstlükle cevap verebilecek birine sor: “Sence yaşadığım tüm bu olaylarda ben nerede yanlış yapmış, yapıyor olabilirim?”.. Az da olsa kendine ait olan payı bulana kadar sormaya devam et.. Neden mi? İnsan kendisine kördür, hatta kendi evladına bile kördür, bazen evladının yaptığını bile gör(e)mez. Farkında olmadan tekrarlayıp durduğu hatalı bir davranışı görmez. Bunun için suçu hep başkasında arar. Çünkü bu daha kolaydır.
Ancak olaylardaki payını görmeyi başarabilen kişiler sorun çözme becerisi geliştirebilir.
İlişkilerde de bu böyledir. Sorunların çözülemediği ilişkiler bitmeye mahkumdur. Ancak büyütülmeyip, objektif bakıldığında çözülemeyecek bir sorun yoktur.
Büyümenin bir altın kuralı da, kendi hata payını arayıp, bulup, kabul etmektir #yavruyanotlar #yavrumaveiçindebirçocukkalbitaşıyanherkese
Photo credit: @nois7

doktor.rabia (Psikiyatrist/Psikoterapist) paylaştı.

-