YEDİĞİMİZ BALIKLAR YA İTHAL YA ÇİFTLİK Bugünkü Milliyet gazetesinde Güngör Uras’ın köşesindeki

YEDİĞİMİZ BALIKLAR YA İTHAL YA ÇİFTLİK

Bugünkü Milliyet gazetesinde Güngör Uras’ın köşesindeki yazı çok güzel. Bizce herkes okumalı ve yediği balığın ne olduğunu bilmeli.
Biz vücudumuzda bozulmuş olan Omega-3 / Omega-6 dengesini kurabilmek için her gün 3 gram EPA + DHA içeren Omega-3 alıyoruz. Hamsi veya sardalya veya istavrit yediğimiz günlerde bu takviyeyi almıyoruz. Şayet çiftlik balığı yiyecek olsak bırakın takviye almamayı o gün her zaman aldığımızın iki üç katı takviye alacak olsak bile Omega-3 / Omega-6 dengesini yine de kuramayız. Çünkü hamsideki Omega-3 / Omega-6 oranı 1/4 iken çiftlik balığında bu oran 1/20 – 1/50 arasında değişiyor. İşte o nedenledir ki biz çiftlik balığını, çiftlik tavuğunu, çiftlik yumurtasını asla yemiyoruz hatta evcil hayvanlarımıza bile vermiyoruz.
Her zaman dediğimiz gibi en iyi balık, Omega-3 zengini olan hamsi, sardalya ve istavrittir. (1) Biz öncelikle bu üç balıktan birini tercih ediyoruz. Şimdi sardalya zamanı. Önümüzdeki aylardan itibaren de hamsi başlayacak. Bu üç balığı bulamıyorsak o yörede oltayla tutulan yüzeyel balıklardan birini yiyoruz.
Şimdi Güngör Uras’ın köşe yazsısını birlikte okuyalım.
Sağlıklı Yaşıyoruz® “Yediğimiz balıklar ya ithal, ya çiftlik

Şu günlerde tezgâhlardaki balıkların, lokantalardaki balıkların tamamı değilse bile tamamına yakını ithal balık ya da çiftlik balığı… – Uskumru, fener, mezgit, kalkan, somon Norveç’ten, – Lahos, mercan, dil, barbun çeşitleri Senegal’den, – Dil balığı, mercan, mezgit, sinarit gibi balıklar Gana’dan ithal ediliyor… – Istakoz, yengeç, deniz tarağı ABD ve Kanada’dan, – Barbun Hollanda’dan, kalamar İspanya’dan geliyor… Yurtdışından deniz ürünleri 2 farklı şekilde getiriliyor; (1) Dondurulmuş olarak, (2) Buzlanarak, dondurulmadan.

Dondurulmuş balığın raf ömrü uzun. ▶️ Devamı yorumlarda… #sağlıklıyaşıyoruz #saglikliyasiyoruzcom #balık #güngöruras #milliyet #çiftlikbalığı #beslenme #beslenmevediyetetik #beslenmeuzmanı #diyet #diyetisyen

saglikliyasiyoruzcom (Sağlıklı Yaşıyoruz®) paylaştı.

-